Przejdź do treści

Co poradzić na szumy w uszach?

tinnitus auris

Jeśli ciągle słyszysz dzwonienie, brzęczenie i świsty, najpewniej dotknęło Cię zjawisko znane powszechnie jako szumy uszne. Nieprzerwana fala dźwięków może przeszkadzać w prowadzeniu normalnego życia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do bezsenności i depresji. Zobacz co może być źródłem tego problemu i dowiedz się jak szybko go zlikwidować.

Wyobraź sobie, że stoisz przy ruchliwej autostradzie, przez którą raz na jakiś czas przejeżdża orkiestra dęta. Trudne do wytrzymania? Osoby cierpiące z powodu szumów usznych z takimi odczuciami muszą zmagać się na co dzień. Nic dziwnego, że odczuwają one często niepokój i rozdrażnienie. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji.

Dlaczego szumi w uszach?

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które mogą wywoływać szumy uszne. Najczęściej są nimi inne dolegliwości takie jak: nadczynność tarczycy, miażdżyca, czy nadciśnienie. Dużą rolę w rozwoju schorzenia ma również uszkodzenie komórek słuchowych spowodowane nadmiernym hałasem.

Przejściowe szumy w uszach mogą dotyczyć nawet co piątej osoby dorosłej. Można więc stwierdzić, że jest to schorzenie społeczne warte dogłębnej uwagi oraz analizy.

Jak uchronić się przed szumami usznymi?

Szumowi w uszach nie zawsze da się zapobiec. W wielu przypadkach wystarczy jednak przestrzeganie kilku prostych reguł:

  1. Dbaj o swoją równowagę psychiczną. Stres i zdenerwowanie równoważ za pomocą technik relaksacyjnych i zapewnij sobie odpowiednią ilość czasu na spokojny wypoczynek.
  2. Unikaj długotrwałego przebywania w hałasie lub częstego słuchania głośnej muzyki – zwłaszcza przez słuchawki.
  3. Lecz zatkane uszy u laryngologa i pod żadnym pozorem nie dłub w nich ostrymi przyrządami.
  4. Badaj regularnie ciśnienie krwi oraz kontroluj zdrowie tarczycy.

 Domowe sposoby na szumy uszne

 Poniższe metody mogą okazać się przydatne zwłaszcza w początkowej fazie schorzenia. Można potraktować je jako doraźną pomoc w załagodzeniu średnio uciążliwych objawów:

  • Jeśli szumy uszne nie pozwalają spokojnie zasnąć, zrezygnuj z całkowitej ciszy. Otaczaj się spokojnymi, łagodnymi dźwiękami, które pomogą wyciszyć odgłosy w uszach. Dobrym kompanem w tej sytuacji może okazać się np. cicho grające radio.
  • Zadbaj o dobrą jakość snu. Wywietrz sypialnię, ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i odłóż na bok sprzęt elektroniczny, co najmniej 20-30 minut przed położeniem się do łóżka. Zbyt duże nagromadzenie bodźców, stres i nadmiar informacji mogą nasilać szumy uszne.
  • Wypróbuj domową akupresurę. Możesz masować małżowinę uszną, miejsce po miejscu, rozpoczynając od górnej części i schodząc stopniowo w dół. Następnym punktem będzie miejsce styku policzka z uchem. Należy masować go okrężnymi ruchami za pomocą palca nawilżonego kremem lub olejkiem aromatycznym.

Szumy uszne to schorzenie, które da się wyleczyć. Aby tak się stało potrzebna jest jednak dobra diagnoza i odpowiednie leczenie. W sytuacji, gdy postać szumów ma charakter ciągły, należy skontaktować się z lekarzem internistą lub specjalistą z zakresu otolaryngologii. Być może zaleci on wykonanie badania diagnostycznego, które rozwieje wątpliwości i da podstawy do podjęcia dalszych kroków w stronę całkowitego wyleczenia tego schorzenia.