Przejdź do treści

Jak dobrać odpowiedni stanik sportowy?

dziewczyna w stroju sportowym

Zgodnie z obietnicą odpowiemy na to pytanie, jednak na początek warto wziąć na warsztat jeszcze jedną kwestię. Dlaczego top sportowy jest tak ważny? Chodzi jedynie o modę i bezpieczeństwo czy może o coś jeszcze?

Podczas treningu piersi poruszają się w górę i w dół a także na boki. W niektórych przypadkach może to prowadzić nawet do zerwania wewnętrznych wiązadeł i zmiany kształtu biustu. Może wystąpić także mniejsza elastyczność skóry i spadek jędrności biustu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić swoim piersiom odpowiednią amortyzację.

Jest to jeden z niewielu elementów stroju sportowego, który nie jest jedynie częścią rewii mody, obserwowanej obecnie w wielu klubach fitness, a tak jak obuwie, ma naprawdę duże znaczenie dla bezpieczeństwa treningu. Ok, zabierzmy się zatem za wybór odpowiedniego stanika.

dziewczyna ćwicząca na siłowni

PIERWSZE WRAŻENIA

Nie ma się co oszukiwać, wiadomo, że względy wizualne będą miały duże znaczenie, jednak najważniejsze jest pierwsze wrażenie po założeniu nowego topu, ponieważ najważniejszych elementem zakupu będzie wygoda.

Starajcie się wybierać takie staniki, które mają jak najmniej szwów, połączeń czy niepotrzebnych ozdobników – te wszystkie elementy będą Wam zwyczajnie przeszkadzać podczas treningu. Po założeniu, top sportowy powinien być wyczuwalny, lecz nie uciskać w żadnym miejscu.

ROZMIAR

Wybór odpowiedniego rozmiaru również odbywa się empirycznie, niezależnie od tego jaką rozmiarówkę nosimy na co dzień, sportowy stanik musimy sprawdzić. Powinien on dokładnie przylegać do skóry całą powierzchnią, a przede wszystkim nie przemieszczać się podczas podskoku, wymachu rękami, czy biegu w miejscu – te wszystkie elementy warto wykonać w przebieralni, w ramach testu.

Odpowiedni rozmiar stanika sportowego będzie miał kluczowe znaczenie, do jego późniejszej eksploatacji, dlatego dajcie sobie czas, wypróbujcie kilka różnych modeli i nie spieszcie się z decyzją.

CENA

Właściwie nie da się jednoznacznie powiedzieć, że tanie staniki będą złe, a drogie odpowiednie. Możemy jednak poradzić, aby nigdy nie oszczędzać na takim zakupie. Choć kolorowe wzory i nowe modele kuszą aby mieć jak największą liczbę sztuk, dwa topy sportowe wystarczą nawet najczęstszym bywalcom klubów fitness.

Dlatego niezależnie od ceny, warto wydać tyle ile trzeba, aby zapewnić sobie komfort podczas treningu, a także po to aby piersi były bezpieczne, a trening nie działał negatywnie na ich wygląd i kondycję.

A DODATKOWO…

Warto także zadbać o swój biust, oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru stanika. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki dodatkowo pomagające utrzymać jędrność i kształt biustu. Dobrym przykładem będzie krem Ovashape.

Dzięki zastosowaniu naturalnego składu i mikroelementów przenikających głęboko w tkanki, krem Ovashape pozwala nawilżyć naskórek i zwiększyć produkcję kolagenu, odpowiadającego za jędrność piersi.

W tym miejscu jeszcze jedna uwaga. Dbać o jędrność piersi, a także o ich bezpieczeństwo, należy niezależnie od ich rozmiaru. Często można spotkać się z poglądem, że małe piersi nie potrzebują tak dużej uwagi, dementujemy takie opinie.

GDZIE KUPIĆ

Stanik sportowy można kupić w kilku miejscach. Poszukiwania możemy zacząć od stron internetowych i sklepów online. Choć oczywiście odcina to możliwość odpowiedniej przymiarki, poznamy ceny i wzory, a także różne modele. Niektóre sklepy umożliwiają swoim klientom także darmowy zwrot, można więc zamówić, spokojnie przymierzyć w domu i odesłać w razie nie trafienia z rozmiarem, bez dodatkowych kosztów.

Można także wybrać się na zakupy do sklepu sportowego. To chyba najszybsze rozwiązanie, jednak jego wadą będą koszty zakupu, które z pewnością będą wyższe, szczególnie jeśli zaczniemy od drogich marek.

My na początek sugerujemy przetestować podstawowy sprzęt. Głównie z uwagi na to, iż zapał do treningu często spada z czasem, a my zostajemy z kolekcją drogich strojów sportowych w szafie. Warto nagradzać się nowymi produktami, w miarę rozwoju treningowego.

młoda dziewczyna na joggingu

TOP SPORTOWY KONTRA ZWYKŁY STANIK

Często pojawia się także kwestia dotycząca tego, jaka jest różnica między stanikiem sportowym, a zwykłym stanikiem i dlaczego jeden i drugi nie może być używany do treningów. Przede wszystkim tradycyjny biustonosz nie jest zaprojektowany tak, aby odpowiednio amortyzować biust podczas ruchu. Dodatkowo może zwyczajnie nie utrzymać piersi w środku, podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.

Z kolei stanik sportowy, również nie powinien być noszony na co dzień. Byłoby to niewygodne, a dodatkowo sprawiłoby, iż piersi wyglądały by płasko i nieatrakcyjnie. Dlatego warto wyposażyć swoją garderobę na potrzeby dnia codziennego i ćwiczeń.

Polecamy również zapytać o radę co do wyboru stanika sportowego swoich koleżanek, które mają już doświadczenie na siłowni, a także trenerek. Takie osoby bardzo dobrze znają plusy i minusy różnych modeli.