Coraz częściej wspomina się o tym, że przewlekłe zmęczenie jest obecnie – obok cukrzycy i otyłości – największym problemem współczesnego społeczeństwa. Jeśli tuż po przebudzeniu brakuje Ci energii, a w ciągu dnia zmagasz się z niską koncentracją, to znak, że zjawisko przemęczenia dotyczy również Ciebie. Jak możesz sobie z nim poradzić?
Zespół przewlekłego zmęczenia to problem, który dotyczy coraz większej grupy ludzi. Objawia się nieustępującym uczuciem osłabienia i może prowadzić do zaburzeń psychicznych oraz groźnych powikłań zdrowotnych. Na ZPZ chorują głównie dorośli – szczególnie osoby wykształcone, odznaczające się wysoką, ponadprzeciętną ambicją.
Nie wynaleziono jeszcze konkretnego antidotum na zespół przewlekłego zmęczenia, dlatego poza psychoterapią i środkami farmakologicznymi, zaleca się także poniższe środki zapobiegawcze:
Systematyczny ruch
Aktywność fizyczna dotlenia organizm i poprawia samopoczucie. Wystarczą 3 treningi w tygodniu, by utrzymać dobrą kondycję i wysoki poziom energii. Dlatego, kiedy odczuwamy zmęczenie, zamiast rozkładać się na kanapie, lepiej zażyć zdrowego ruchu. Nie trzeba od razu biegać maratonów, czy wykupywać rocznego karnetu na siłowni. Już 20 minut jogi, spaceru lub innych lekkich ćwiczeń fizycznych sprawi, że poczujemy ogromny przypływ sił witalnych.
Zdrowa ilość snu
Stara szkoła mówi, że każdy człowiek powinien spać co najmniej 7-8 godzin dziennie. Na drugiej szali znajdują się głosy osób, według których nie istnieje jeden uniwersalny wymiar godzin, gwarantujący dobry wypoczynek. Warto przede wszystkim słuchać siebie i swojego organizmu – jeśli już po 5 godzinach snu czujemy się pełni energii, nie ma potrzeby na siłę dążyć do sztywno wyznaczonych norm. Ważne, by kłaść się o regularnych porach i zapewniać sobie jak najlepsze warunki do spokojnego i niczym niezmąconego snu.
Więcej wartościowego odpoczynku
Przyzwyczailiśmy się, że każdą wolną chwilę spędzamy przed telewizorem lub innym sprzętem elektronicznym. Zdawałoby się, że jest to idealny sposób na relaks, ale nie zawsze działa on dobrze na naszą kondycję psychofizyczną. Komputery i telefony mają zapewnić nam rozrywkę i sprawić, że będziemy w kontakcie ze światem. Czasami jednak wskazane jest, by odłączyć się od sieci i pozwolić umysłowi uporządkować wszystkie nagromadzone informacje oraz odpocząć od obowiązku bycia online przez cały czas.
Wartościowy odpoczynek to taki, który pomaga nam zregenerować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie relaks i odprężenie chronią nas przed nadmiernym przemęczeniem.
Uzupełnienie poziomu magnezu
Właściwa ilość magnezu w organizmie pomaga wyeliminować objawy takie jak: zaburzenia snu, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, bóle głowy, drżenie powiek, skurcze łydek, czy nawet depresja. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu, można dostarczyć go w postaci suplementu lub poprzez produkty typu kakao, biała fasola, płatki owsiane szpinak, czy kasza gryczana.
Przewlekłe zmęczenie odbiera radość z życia i sprawia, że zaczynamy zachowywać się jak roboty – bez emocji i uczuć. Tymczasem wystarczy tak niewiele, żeby zlikwidować ten problem. Zmęczenie nie powinno stanowić motywu przewodniego w naszym życiu, dlatego powyższe wskazówki warto zastosować tak szybko jak to tylko możliwe.
Codzienność pozbawiona stresu pozwoli nam spojrzeć na wiele sytuacji z innej perspektywy: przywróci radość z wykonywanych zadań i poprawi relacje z innymi ludźmi. Choćby dla tych powodów warto podjąć ten niewielki – bądź co bądź – wysiłek.