Zmiany zwyrodnieniowe przeszkadzają Ci w codziennym życiu? Powstawanie takich schorzeń może mieć wiele przyczyn! Jeśli chcesz dowiedzieć się skąd bierze się ból stawów czy haluksy, a także czy istnieją domowe sposoby, aby sobie z nimi radzić, czytaj dalej!
Choć choroby zwyrodnieniowe stawów są kojarzone najczęściej z osobami starszymi, tak coraz częściej ich występowania dotyczy coraz młodszych osób. Jeśli nigdy nie dotknęła nas ta przypadłość z całą pewnością bagatelizujemy jej wpływ na życie. Może ona jednak oznaczać mocne ograniczenie zakresów ruchowych i przenikliwy ból trwający bez przerwy, całą dobę.
Przyczyny powstawania zmian zwyrodnieniowych
Nie określono do tej pory jednoznacznej przyczyny występowania zmian zwyrodnieniowych. Czy są to zmiany zwyrodnieniowe w stopie, zmiany zwyrodnieniowe kolana czy zmiany zwyrodnieniowe dłoni – nie możemy określić jednej wyraźnej przyczyny schorzenia.
Specjaliści zgadzają się jednak co do tego, że jest to zaburzenie pomiędzy tym jak szybko niszczy się chrząstka stawowa, a między tym w jakim czasie się odbudowuje. Na to wpływ może mieć wiele rzeczy. W pierwszym rzędzie można ustawić oczywiście bezlitosną genetykę, nie bez znaczenie pozostaje również mijający czas. Wiek nie sprzyja stanowi kości, stawów i chrząstek.
Przyczyny zmian zwyrodnieniowych, które możemy kontrolować
Jak to zwykle bywa, jeśli chodzi o jakąkolwiek sferę związaną z chorobami – odpowiedni tryb życia może zdziałać cuda. Należy więc zacząć od tego, że na zwyrodnienie mają wpływ takie czynniki jak odpowiednia ilość substancji odżywczych, a także zdrowa i zbilansowana dieta. Czy znaczenie mają także ćwiczenia fizyczne? To ciekawa kwestia, ponieważ akurat w tym wypadku odpowiednia ilość aktywności sportowej może zablokować rozwój zwyrodnienia, jednak zbyt duża może wywołać odwrotny efekt.
Choroba zwyrodnieniowa
Na rozwój takiego schorzenia mogą mieć wpływ także czynniki takie jak cukrzyca, uszkodzenia mechaniczne – czyli kontuzje, a także nieprawidłowa budowa stawów i wirusowe choroby przewlekłe. Wyróżnia się dwie formy choroby zwyrodnieniowej: pierwotną – zwaną także idiopatyczną, a także wtórną. Idiopatyczna forma nie ma rozpoznanej genezy, a jej stan postępuje razem z wiekiem, można więc przyjąć, że jest to forma “wrodzona”. Forma wtórną, zależy od konkretnej przyczyny, czyli od choroby lub kontuzji właśnie.
Objawy zmian zwyrodnieniowych
Jeśli mielibyśmy usilnie szukać plusów, można szukać ich w objawach schorzenia. Dlaczego? Choroba zwyrodnieniowa cechuje się tym, że objawia się bardzo szybko, a jej pierwsze oznaki są mocno odczuwalne. Są to zazwyczaj trzaski, strzykanie w kościach, a także nasilający się ból, który nie ustępuje mimo czasu. Z biegiem czasu będzie można na pewno odczuć także ograniczenie zakresów ruchowych.
Ogólnie przyjmuje się, że takie choroby pojawiają się najczęściej po 40 roku życia. Nie ma jednak co panikować, jeśli jeden mięsień czy staw będzie nas pobolewał. Takie bóle bywają normalne, a ich przyczyny mogą mieć swój początek w stresie, przepracowaniu, a nawet złym przespaniu nocy, czy zakwasach po treningowych.
Pod nóż!
Jeśli chodzi o samo leczenie zmian zwyrodnieniowych, na rynku pojawia się wiele maści i tabletek mających pomóc w chorobie. Niektóre zwyrodnienia zwykło się leczyć chirurgicznie. Na przykład haluksy. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo inwazyjne, wymaga dużego wydatku, długiej rekonwalescencji i jak każda operacja może przynieść niepotrzebne komplikacje.
Czy są zatem dobre sposoby domowe, których lufę można wymierzyć w sam środek zmian zwyrodnieniowych? Pod spodem przedstawiamy przykłady, które naszym zdaniem powinny sprawdzić się bardzo dobrze.
Domowe sposoby walki ze zmianami zwyrodnieniowymi
W domowych warunkach można wykorzystać zarówno naturalne suplementy diety, które dzięki zawartości roślinnych ekstraktów wspierają odbudowę chrząstki stawowej, albo aparaty korekcyjne, których prosta obsługa zapewnia wręcz zaskakująco dobre efekty.
Warto spojrzeć na przykład na Artroser, kapsułki które bardzo szybko potrafią regenerować tkankę, a także uśmierzać ból. W znanym zwyrodnieniu, jakim są haluksy, świetnie sprawdzi się na przykład Vellafoot – innowacyjny aparat, dzięki któremu można zredukować haluksy, nawet do zera.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się spróbować aparatu Vellafoot lub tabletek Artroser – warto pamiętać, że jeśli odczuwamy niepokojące objawy, wątpliwości zawsze rozwieje wizyta u specjalisty.
Podsumowując zwyrodnienia
To chyba najstarsza prawda świata i pewnie znali ją starożytni Inkowie. Ruch to zdrowie! Tak jest również w tym wypadku, gdzie również grono specjalistów zgadza się co do tego, że najlepszą profilaktyką przeciw zwyrodnieniu stawów będzie codzienna aktywność fizyczna, dopasowana oczywiście do naszych możliwości. To właśnie spokojnie dawkowany ruch, powinien zapewnić dłuższą młodość tkankom i stawom.
Jeżeli uda nam się do tego dodać dietę pełną białka i witamin, będziemy na bardzo dobrej drodze do wyeliminowanie powstania jakichkolwiek zwyrodnień. Zachowamy także pełną sprawność i zakresy ruchowe.
Na koniec warto pamiętać, że przed decyzją o inwazyjnych zabiegach chirurgicznych i drogich kuracji, warto spróbować domowych sposobów, które przytoczyliśmy. Kto wie, może problem uda się naprawić w zaciszu domowego ogniska, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.
Od wielu lat zgłębia tajniki leczniczego masażu i fizjoterapii. Autorka wielu tekstów na temat szybkiej rekonwalescencji po zabiegach, a także publikacji związanych z ortopedią publikowanych na łamach polskich oraz zagranicznych portali naukowych. Prywatnie pasjonatka Jogi oraz Pilatesu.