Przejdź do treści

Rozstępy w okresie ciąży – czy można im zapobiec?

Ciąża to zdaniem wielu kobiet czas magiczny. Niestety, spora część świeżo upieczonych mam tuż po urodzeniu dziecka musi borykać się z zmianami, które już tak urokliwe nie są. Wśród nich niechlubne pierwsze miejsce zajmują znienawidzone rozstępy. Nieestetyczne pręgi obejmują szczególnie okolice brzucha, ud, pośladków i piersi. Mają postać lekko różowych wciętych pasemek, albo wręcz sino-czerwonych blizn na skórze. Jak się przed nimi uchronić?

Pojawienie się rozstępów na brzuchu czy piersiach jest uzależnione od w różnych przyczyn. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu (skłonności genetyczne, burza hormonów), jednak inne, takie jak np. wagę, możemy samodzielnie kontrolować. Świadomość jest tutaj kluczowym aspektem, ponieważ zwykle to właśnie zbyt szybkie przybieranie na wadze jest główną przyczyną występowania rozstępów. Skóra ma różną wytrzymałość oraz elastyczność i nie zawsze jest w stanie nadążyć za tempem powiększania się poszczególnych partii ciała. Zobacz jak można ją na to przygotować.

Sposoby zapobiegania rozstępom

Ważne jest, aby pilnować swojego apetytu w trakcie ciąży. Słynne ,,jedzenie za dwoje” może mieć bardzo złe konsekwencje. Warto zadbać o to, by w okresie ciąży nie przytyć więcej niż 10-14 kg. Pomoże nam w tym właściwie skomponowana dieta – bogata w cynk, krzem i wszystkie najpotrzebniejsze witaminy.

Oprócz zdrowego jadłospisu, dobrze jest pomyśleć również o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Pomogą w tym dobre preparaty odżywcze oraz masaże. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby ruchy w okolicach brzucha i piersi były łagodniejsze od tych, które wykonujemy na pośladkach i udach. Celem takiego masażu jest pobudzenie krążenia krwi i zwiększenie elastyczności skóry. Najlepiej wykonywać go pod prysznicem, wykorzystując do tego celu szczoteczki z naturalnego włosia lub z sizalu.

Kosmetyki i preparaty na rozstępy

Stosowanie specjalnych kosmetyków na rozstępy to podstawa. Najlepiej jeśli zawierają one specjalne składniki aktywne pobudzające fibroblasty do produkcji kolagenu. Dzięki nim skóra staje się bardziej elastyczna i nawilżona, a co za tym idzie – odporniejsza na ,,pękanie”. Wśród najczęściej stosowanych preparatów kosmetycznych na rozstępy znajdziemy m.in: kremy, balsamy i olejki.

Składniki, które mają szczególne znacznie w kuracji anty-rozstępowej to: olejek arganowy i migdałowy, kolagen, masło shea, d-pantenol, witamina E oraz wyciągi z roślin leczniczych (np. wąkrotki azjatyckiej). Przed zakupem konkretnego produktu należy zawsze przeczytać jego etykietę. Najlepsze preparaty to zwykle te, które posiadają krótki i prosty skład, bez konserwantów i bez substancji zapachowych.

Ponad połowa kobiet w ciąży boryka się z problemem rozstępów. Nie w każdym przypadku można się ich pozbyć całkowicie, warto jednak zadbać o odpowiednią pielęgnacje skóry – zwłaszcza w okolicach ud oraz brzucha – aby zmniejszyć ich nasilenie oraz wielkość. Oprócz stosowania preparatów z dobrym, sprawdzonym składem, mile widziana będzie też zrównoważona dieta oraz codzienna dawka zdrowego ruchu.