Chlamydioza to choroba zakaźna, która przenosi się poprzez stosunek płciowy. Ponad 70% zarażonych osób nie zauważa u siebie początkowych objawów chlamydiozy, dlatego łatwo o poważniejsze powikłania. Jak zabezpieczyć się przed tą chorobą na czym polega jej leczenie?
Co to jest chlamydioza?
Chlamydioza jest wywoływana poprzez bakterie o nazwie Chlamydia trachomatis. Jest jedną z częściej występujących chorób wenerycznych – do zakażenia dochodzi za pośrednictwem analnych i dopochwowych kontaktów płciowych.
Chlamydioza dotyka zwykle osób młodych (15-24 lata), czemu sprzyja częsta zmiana partnerów oraz brak zabezpieczenia podczas zbliżeń seksualnych.
Chlamydioza – objawy
Chlamydioza w pierwszej fazie choroby jest trudna do wykrycia, ponieważ nie daje praktycznie żadnych objawów. W znacznej większości przypadków symptomy pojawiają się dopiero po 7-21 dniach od momentu zakażenia bakterią.
Najczęstsze objawy u kobiet to:
- ropne upławy z pochwy
- ból w podbrzuszu
- ból podczas cielesnego zbliżenia z partnerem
- plamienia z pochwy
- pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu
Objawy u mężczyzn przebiegają podobnie:
- wodnista, śluzowa lub ropna wydzielina z cewki moczowej
- pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
- swędzenie i zaczerwienienie ujścia cewki moczowej
Chlamydioza – przyczyna zarażenia
Przyczyną znaczącej ilości zarażeń jest stosunek płciowy bez zabezpieczenia prezerwatywą – zwłaszcza seks oralny. Chlamydioza dotyczy częściej kobiet młodych, które antykoncepcję mechaniczną zastępują hormonalnymi środkami doustnymi.
Źródłem zarażenia może być też niezachowanie podstawowych zasad higieny osobistej: korzystanie ze wspólnych ręczników lub z tej samej bielizny.
Chlamydioza – sposób leczenia
Aby ustalić obecność chlamydiozy należy najpierw wykluczyć wstępnie rzeżączkę oraz rzęsistkowicę. Następnie wykonuje się specjalne testy ukierunkowane na wykrycie chlamydii – do badania oddana zostaje próbka moczu, wymaz z pochwy u kobiet, a z cewki moczowej u mężczyzn.
W przypadku chlamydiozy leczenie naturalne się nie sprawdza, dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest kuracja antybiotykami. Trwa ona kilka dni i u większości osób daje gwarancję całkowitego wyleczenia. Po zakończeniu terapii każdy z partnerów powinien być zbadany ponownie pod kątem bakterii w organizmie.
Chlamydioza – możliwe powikłania
Leczenie należy podjąć od razu po zauważeniu u siebie pierwszych objawów chlamydiozy. Dłuższe zwlekanie może prowadzić do zapalenia stawów, niedrożności jajowodów, zapalenie gruczołu krokowego lub osłabienia odporności na inne choroby weneryczne, takie jak choćby rzeżączka.
Aby uniknąć zakażenia chlamydiozą, należy ze szczególną uwagą dobierać partnerów seksualnych oraz metodę stosowanej antykoncepcji. Zaleca się wykonywanie systematycznych badań przesiewowych oraz natychmiastowy kontakt z urologiem lub ginekologiem w razie wystąpienia niepokojących zmian w okolicach narządów płciowych.
Specjalista ds. seksuologii i konsultant wielu mężczyzn w kwestiach życia erotycznego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych na temat wpływu ziół na poprawę sprawności seksualnej. Uważa, że zdolności seksualne mają ogromny związek z psychologią, dlatego pasjonują go obie te dziedziny. Od lat pisze recenzje naturalnych preparatów wspomagających męskie libido. Pasjonat wspinaczek górskich i wypraw rowerowych.