Przejdź do treści

Zabieg keratynowy – odbudowa i odżywienie włosów z keratyną

Keratyna to ważny budulec włosa: jego niedobór może powodować łamanie i przesuszanie się włosów. Dotychczas jedynym rozwiązaniem tego problemu było stosowanie różnych preparatów z keratyną. Jednak od kiedy w salonach fryzjerskich pojawiła się kuracja polegająca na intensywnej, keratynowej regeneracji włosów – stare metody poszły w zapomnienie. Czy brazylijskie prostowanie włosów naprawdę jest aż tak skuteczne?

Zabieg keratynowy na włosy odbudowuje zniszczoną strukturę włosa, w efekcie czego dochodzi do wyprostowania obciążonych włosów. Warto pamiętać, że określanie tej kuracji jako keratynowe prostowanie jest tylko skrótem myślowym – celem zabiegu nie jest bowiem trwałe rozprostowanie włosów, ale ich regeneracja  i odżywienie.

Co to jest keratyna?

Keratyna jest białkiem wytwarzanym naturalnie w mieszkach włosowych. Bez niej łodyga włosa praktycznie nie istnieje, a przy zbyt małej ilości tej substancji, włosy tracą swój blask i sprężystość. Niedobór keratyny prowadzi najczęściej do otwierania łuski włosa i rozdwajania końcówek.

Z czego wynika niedobór keratyny?

Kiedy włosy stają się matowe i łamliwe, a po rozczesaniu włosów na szczotce pojawia się więcej włosów niż zwykle, może to oznaczać tylko jedno – niedobór keratyny.

Do utraty keratyny mogą prowadzić m.in.: częsta koloryzacja włosów, codzienna,  mocno inwazyjna stylizacja, ekspozycja na działanie promieni ultrafioletowych, a także złe warunki pogodowe (silny wiatr, mróz, niskie temperatury).

Na czym polega zabieg keratynowy na włosy?

Zabieg keratynowy przebiega w kilku następujących po sobie etapach: na początku włosy zostają oczyszczone szamponem otwierającym łuskę włosa. Następnie na całą długość włosów – od cebulki aż po końce – nakłada się preparat keratynowy, który zostaje wprasowany we włosy za pomocą specjalnego żelazka fryzjerskiego, nagrzanego do 230 stopni Celsjusza. W ten sposób keratyna dociera w głąb struktury włosa i wzmacnia każde pasmo od środka. Po ok 30 minutach oczekiwania na wchłonięcie preparatu, fryzjer przystępuje do ostatniej fazy, czyli suszenia włosów delikatnie chłodnym nawiewem, co skutkuje zamknięciem łusek.

Keratynowa odbudowa włosów może trwać kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Jest to zależne od długości, gęstości i stopnia zniszczenia włosów. Efekt zdrowych i lśniących włosów utrzymuje się długo po zabiegu, stąd też cena kuracji wahająca się pomiędzy 200-600zł. Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja włosów pomoże utrzymać zadowalający rezultat nawet przez 5-6 miesięcy po przeprowadzonym zabiegu keratynowym.