Przejdź do treści

Naturalny detoks – domowe sposoby

warzywa i owoce

Chociaż na działanie toksyn jesteśmy narażani codziennie, nadal nie wymyślono skutecznego sposobu na odizolowanie się od ich wpływu. Jest jednak coś, co możemy zrobić już dziś, aby przyspieszyć usuwanie szkodliwych substancji z organizmu i wspomóc oczyszczenie organizmu. Co to takiego?

Poziom toksyn w organizmie przekłada się na kondycję naszego zdrowia. Warto obserwować swoje ciało i reagować natychmiast, gdy zauważymy jakąkolwiek podejrzaną nieprawidłowość. Może nią być np.  przewlekłe zmęczenie, pogorszenie stanu cery, kłopoty z koncentracją, czy osłabiona odporność.

Usunięcie toksyn i uzupełnienie składników odżywczych poprawia ogólny stan samopoczucia i pozwala uchronić się przed wieloma groźnymi chorobami.

4 dobre nawyki, dzięki którym ograniczysz ilość toksyn w organizmie:


1. Rozsądna zamiana

Nie jest tajemnicą, że niektóre produkty wpływają pozytywnie na nasze zdrowie (dodają witalności, zwiększają metabolizm, uzupełniają zapasy witamin), podczas, gdy inne działają zdecydowanie negatywnie (powodują niestrawność, zwiększają poziom cholesterolu, zaburzają pracę serca). Ważne, by potrafić je rozróżnić i – eliminując niekorzystne potrawy – stopniowo zamieniać je na te pełnowartościowe.

Na zakazanej liście znajduje się m.in.: alkohol, wysoko przetworzona żywność, fast-foody, rośliny spryskane pestycydami, napoje energetyczne.

Wśród produktów polecanych dla oczyszczenia organizmu wymienia się: granat, czosnek, jabłka, buraki, rukolę, algi, siemię lniane oraz imbir.

2. Życiodajna moc wody

Nerki, płuca, wątroba oraz skóra biorą udział w wydalaniu nadmiaru toksyn z organizmu. Aby mogły pracować na pełnych obrotach, potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Napoje takie jak czarna herbata, czy kawa odwadniają organizm i w rezultacie – wcale nie pomagają w procesie detoksykacji. Dlatego warto wybrać wodę, a najlepiej 6-8 szklanek dziennie. Taka ilość wystarczy, by zapewnić sobie regularne i zdrowe oczyszczenie.

Dobrą praktyką jest również wypijanie na czczo wody z cytryną. Sprzyja to oczyszczaniu jelit, przyspiesza przemianę materii oraz dostarcza do wątroby optymalną ilość przeciwutleniaczy i witaminy C.

3. Zielona herbata

Liście zielonej herbaty zawierają antyoksydanty, które w naturalny sposób przyspieszają metabolizm i poprawiają funkcjonowanie trzustki. Zielona herbata to także moc polifenoli – ich zadaniem jest usunięcie wolnych rodników, które w nadmiarze mogłyby stać się toksyczne dla organizmu.

4. Intensywny trening

Skóra jest jednym z kanałów poprzez które toksyny opuszczają nasz organizm. Jednak aby do tego doszło, najpierw trzeba się porządnie spocić. W tym celu dobrze sprawdza się intensywna aktywność fizyczna, która zwiększa nasze tętno oraz powoduje pojawienie się kropelek potu na czole. Regularne ćwiczenia przyspieszą wydalenie negatywnych produktów przemiany materii i wspomogą odnowę biologiczną ciała.

Środowisko, w którym funkcjonujemy na co dzień nie sprzyja dobremu zdrowiu: zła jakość powietrza, przetworzona żywność, stresująca atmosfera w pracykażdy z tych czynników może posłużyć jako bezpośredni nośnik dla trujących substancji. Dlatego tak ważne jest, byśmy podejmowali jak najwięcej świadomych i mądrych decyzji dotyczących naszego zdrowia. To właśnie one pomagają zbudować dobre nawyki, które bardzo szybko zaowocują wyższym poziomem energii oraz lepszym samopoczuciem.