Włosy w ciąży są gęstsze i rosną szybciej niż zwykle. Jest jednak wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, aby ochronić je przed zniszczeniem i wypadaniem, a przy okazji nie zaszkodzić sobie oraz dziecku. Czy można obcinać i farbować włosy w ciąży? Jaki szampon przeciwłupieżowy stosować? Zobacz na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów w trakcie ciąży.
Działanie hormonów w trakcie ciąży (a zwłaszcza estrogenu) pobudza włosy do wzrostu, dzięki czemu przyszłe mamy mogą się pochwalić bujniejszą i gęstszą fryzurą. Wiele kobiet zastanawia się jednak jak prawidłowo dbać o swoje włosy w tym szczególnym okresie. Czy są jakieś specjalne reguły postępowania?
Włosy w ciąży – typowe problemy
Mimo iż kobiety w ciąży nie narzekają na brak włosów, na ich drodze pojawiają się inne problemy. Najczęściej dotyczą one trudności z ułożeniem włosów, wzmożonego przetłuszczania lub przesuszania włosów.
Jednym z największych dylematów przyszłych mam jest to, czy można farbować i obcinać włosy w czasie trwania ciąży. Lekarze i fryzjerzy nie znajdują żadnych przeciwwskazań do tego typu zabiegów. Będąc w salonie fryzjerskim należy jednak poprosić o farbę bez amoniaku, ani żadnych innych środków drażniących.
Obecnie coraz więcej producentów dostosowuje się do potrzeb tak wyjątkowej przecież grupy klientek: w miejsce poszczególnych substancji chemicznych oferują naturale zamienniki, które na pewno nie zaszkodzą ciężarnej kobiecie.
Zabiegi, których nie zaleca się w ciąży to chemiczne prostowanie włosów oraz trwała ondulacja. Substancje wykorzystane podczas ich wykonania mogą wniknąć do organizmu przez skórę głowy i stworzyć zagrożenie dla rozwoju płodu.
Metody pielęgnacji włosów w ciąży
Dbanie o włosy w ciąży wymaga przede wszystkim delikatnego traktowania. Warto zaopatrzyć się w łagodne produkty do pielęgnacji włosów – najlepiej pozbawione parabenów i SLS-ów. Na czas trwania ciąży należy też odstawić produkty, które w swoim składzie zawierają ftalany (np. lakier do włosów).
Włosy mocno przesuszone najlepiej pielęgnować olejkiem lub maską nawilżającą. W trakcie ciąży nie można również zapominać o odpowiedniej diecie i witaminach.
W przypadku wystąpienia łupieżu w pierwszym trymestrze ciąży, zamiast szamponów przeciwłupieżowych doradza się skorzystanie z delikatniejszych środków do pielęgnacji włosów.
Sposoby pielęgnacji włosów po ciąży
O ile w trakcie ciąży włosy przechodzą okres wzmożonego wzrostu, o tyle po porodzie można zauważyć zwiększone ich wypadanie oraz widoczne osłabienie. Ten stan utrzymuje się zwykle do trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziewięciu miesięcy po porodzie, dlatego wiele kobiet decyduje się na skrócenie swoich długich włosów. Ułatwiają sobie w ten sposób ich pielęgnacje i sprawiają, że włosy wydają się optycznie gęstsze. Po ciąży dobrze jest stosować kosmetyki nawilżające i odżywiające w celu przyspieszenia regeneracji włosów.
Autorka wielu nowatorskich przepisów, która uwielbia wykorzystywać oryginalne zioła i warzywa w swojej kuchni. O 15 lat zawodowo zajmuje się dietetyką, a także zdrowym odżywianiem oraz jego wpływem na życie człowieka. Od dłuższego czasu recenzuje także naturalne suplementy diety analizując ich skład, stężenie oraz działanie. W wolnych chwilach szlifuje swoje umiejętności gry na pianinie.