Przejdź do treści

Jak działa pierścień dopochwowy – skuteczność, aplikacja i skutki uboczne

Krążek dopochwowy to jedna z nowszych metod zapobiegania ciąży. Pierścień stosowany jest wyłącznie przez kobiety i ma stanowić wygodną alternatywę dla tabletek i plastrów antykoncepcyjnych. Pierścień dopochwowy ma dyskretny wygląd i uwalnia do organizmu niskie, bezpieczne stężenie hormonów. Czy działanie krążka antykoncepcyjnego jest jednocześnie skuteczne oraz bezpieczne?

Co to jest pierścień dopochwowy?

Pierścień dopochwowy to niewielki, elastyczny krążek o średnicy ok. 54 mm i grubości ok. 4 mm.  Spełnia on rolę podobną do tabletek antykoncepcyjnych: uwalnia do organizmu hormony (estrogen i progesteron), które sprawiają, że komórka jajowa nie może zagnieździć się w macicy, a plemniki mają ograniczone dojście do komórki jajowej.

Jak stosować dopochwowy krążek hormonalny?

Pierścień wprowadza się go do pochwy na 21 dni, a następnie stosuje się 7-dniowy okres przerwy. Po jej upływie należy założyć nowy pierścień domaciczny. W przypadku, gdy krążek hormonalny stosowany jest po raz pierwszy, najlepiej zacząć od pierwszego dnia cyklu (pierwszy dzień wystąpienia miesiączki).

Jak zakładać pierścień hormonalny?

Pierścień domaciczny jest elastyczny i aplikuje się go podobnie jak tampony. Należy wsunąć końcówkę krążka do pochwy, a następnie delikatnym ruchem popchnąć w górę – aż do miejsca, w którym jego obecność przestane być wyczuwalna. Jeśli pierścień dopochwowy uwiera i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, oznacza to, że został zbyt nisko zaaplikowany.

Jak wyjąć pierścień? Wyciąganie krążka powinno być bezbolesne: wystarczy zahaczyć palcem wskazującym o krawędź pierścienia, a następnie pociągnąć go delikatnie w dół. W razie jakichkolwiek trudności, o pomoc należy poprosić ginekologa.

Zalety stosowania pierścienia dopochwowego:
  • Niższe niż w tabletkach stężenie hormonów zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych;
  • Jego skuteczność w kwestii zapobiegania ciąży ocenia się na ok. 96%;
  • Nie trzeba pamiętać o codziennej aplikacji
  • Ewentualne problemy żołądkowe (wymioty, biegunka) nie wpływają na skuteczność krążka;
  • Gwarantuje regularny cykl miesiączkowy i łagodzi objawy PMS.
Wady stosowania pierścienia dopochwowego:
  • Możliwość wypadnięcia lub wysunięcia krążka (w trakcie współżycia, lub w wyniku niepoprawnej aplikacji);
  • Większe ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza lub pochwy;
  • Pierścień może powodować delikatny dyskomfort podczas stosunku płciowego;
  • Mogą pojawić się objawy niepożądane takie jak: obniżenie libido, bóle głowy, wahania nastroju lub zmiany skórne;
  • Krążek domaciczny nie może być stosowany przez kobiety, które posiadają zaburzoną anatomię budowy pochwy.

Krążek dopochwowy może stanowić wygodną i skuteczną metodę antykoncepcji. Jest to jednak środek hormonalny, dlatego o jego stosowaniu powinien zadecydować ginekolog. Zazwyczaj badanie i krótka konsultacja wystarczą, aby otrzymać receptę na pierścień domaciczny. W przypadku, gdy występują poważne przeciwwskazania co do stosowania krążka, lekarz powinien zaproponować inny, równie skuteczny sposób antykoncepcji.