Choć na rynku istnieje obecnie wiele metod antykoncepcji, największą popularnością cieszą się nadal prezerwatywy. Ich stosowanie minimalizuje ryzyko niechcianej ciąży i chroni przed chorobami wenerycznymi. Co trzeba wiedzieć o prezerwatywie, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?
Prezerwatywa jest przykładem antykoncepcji doraźnej, która ma zapewnić mechaniczną ochronę przed przeniknięciem ejakulatu i preejakulatu do dróg rodnych kobiety.
Skuteczność prezerwatyw – wskaźnik Pearla
Wskaźnik Pearla to współczynnik, który określa skuteczność poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Podaje on liczbę nieplanowanych poczęć w skali roku, na podstawie doświadczeń 100 badanych kobiet. Według wskaźnika Pearla stosowanie prezerwatywy daje wynik 3-7. Dla porównania, przy braku jakiegokolwiek zabezpieczenia współczynnik ten wynosi 85-90.
Na podstawie wskaźnika Pearla można stwierdzić, że skuteczność stosowania prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego jest dość wysoka. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zapłodnieniem.
Prezerwatywy stanowią też ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV, HPV, kiła, rzeżączka lub grzybica. Zgodnie z informacją podaną przez Światową Organizację Zdrowia, stosowanie prezerwatywy zwiększa bezpieczeństwo podczas stosunku do 80-95%.
Rodzaje i rozmiary prezerwatyw
Aby prezerwatywy spełniały swoją funkcję, bez ryzyka zsuwania lub pękania – ich rozmiar powinien być dopasowany do wielkości członka. Na każdym opakowaniu można znaleźć rozmiar podany w milimetrach, który oznacza szerokość prezerwatywy. Najlepiej więc zmierzyć członka w trakcie erekcji, aby mieć pewność co do rozmiaru gumek. Najczęściej można spotkać się z rozmiarem 53 lub 57, co odpowiada średniej długości członka od 11-12 cm.
Oprócz rozmiaru, wybrać można także konkretny rodzaj prezerwatywy. Najtańsze i najlepiej dostępne są obecnie prezerwatywy wykonane z lateksu. Osoby uczulone na naturalny kauczuk lub oczekujące lepszych doznań, mogą skorzystać z kondomów na bazie syntetycznej żywicy, czy poliuretanu. Na rynku dostępne są także prezerwatywy, które dzięki dodatkowym udogodnieniom (wypustki, prążki, właściwości rozgrzewające) mają poprawić doznania seksualne obojga partnerów.
Kupno prezerwatyw nie jest skomplikowane, ponieważ są one dostępne zarówno w aptekach, jak i w innych punktach sprzedaży stacjonarnej (markety, stacje benzynowe, drogerie). Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania prezerwatyw – nadmierna ekspozycja na słońce lub wysokie temperatury może zaburzyć ich właściwości.
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?
Poprawne założenie prezerwatywy pozwala jej spełniać należycie swoją funkcję zabezpieczającą. Warto więc pamiętać o kilku prostych krokach:
- Prezerwatywę nakładaj zawsze po wystąpieniu wzwodu.
- Zachowaj szczególną ostrożność podczas nakładania prezerwatywy (uważaj zwłaszcza na zęby i paznokcie).
- Czubek prezerwatywy przyłóż do żołędzi i rozwiń gumkę aż do podstawy członka.
- Po skończonym stosunku, wysuń członek z pochwy (przytrzymując nasadę gumki). Najlepiej zrobić to zaraz po wytrysku, zanim ustąpi wzwód.
- Nawet jeśli do ejakulacji nie doszło – wykorzystaną prezerwatywę należy wyrzucić do kosza.
Prezerwatywa to produkt o określonym terminie przydatności. Nie należy z niej korzystać jeśli na opakowaniu widnieje nieaktualna data ważności lub gdy jest ono uszkodzone. Aby mieć pewność co do jakości i skuteczności stosowanej prezerwatywy, zaleca się korzystanie z marek posiadających aktualny certyfikat Ministra Zdrowia.
Specjalista ds. seksuologii i konsultant wielu mężczyzn w kwestiach życia erotycznego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych na temat wpływu ziół na poprawę sprawności seksualnej. Uważa, że zdolności seksualne mają ogromny związek z psychologią, dlatego pasjonują go obie te dziedziny. Od lat pisze recenzje naturalnych preparatów wspomagających męskie libido. Pasjonat wspinaczek górskich i wypraw rowerowych.