Przejdź do treści

Czy wiesz o czym świadczą spierzchnięte usta? – przyczyny i leczenie

jak dbać o usta

Mocno spierzchnięte usta powodują uciążliwe szczypanie i pieczenie, a czasami powodują także bolesne pękanie warg. Zobacz jaka może być przyczyna tych dolegliwości, a także co robić, kiedy ustom brakuje nawilżenia.

Pierzchnięcie i pękanie ust występuje najczęściej w zimie, kiedy nasza twarz wystawiana jest na działanie wiatru i niskich temperatur. Jednak problem ten może pojawić się równie dobrze podczas każdej innej pory roku, dlatego warto wiedzieć co jest jego bezpośrednią przyczyną oraz w jaki sposób można temu zapobiec.

Dlaczego wargi pękają? – przyczyny

Nabłonek pokrywający usta jest niezwykle cienki, a za każdym razem, kiedy oblizujemy wargi, jemy lub pijemy, warstwa ta ulega ścieraniu. Usta nie są zbyt dobrze chronione przed promieniowaniem UV, mrozem, suchym powietrzem, czy wiatrem. Jeśli nie dbamy o ich nawilżenie na bieżąco, najpewniej doprowadzimy do utraty wilgoci i w konsekwencji przesuszenia.

Suche i spierzchnięte usta przeszkadzają nam głównie z powodów estetycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy powodem tej przypadłości nie jest np. niedobór witamin, odwodnienie, czy też problemy hormonalne.

Możliwą przyczyną wysuszania ust jest także zbyt częste korzystanie z kosmetyków takich jak szminka, czy błyszczyk, zwłaszcza jeśli w swoim składzie zawierają one alkohol. Jeśli z jakichś względów nie możemy zrezygnować ze stosowania ich, pamiętajmy chociaż, by przed aplikacją produktu nałożyć na usta krem lub pomadkę ochronną.

Jak leczyć mocno wysuszone usta? – co pomaga

Czym smarować usta, kiedy są już bardzo wysuszone? Warto sięgnąć po olej lniany z kwasami omega-3, albo maść lub pomadkę ochronną z witaminą A i kwasem hialuronowym.

Najważniejsze w leczeniu popękanych ust jest ich systematyczne nawilżanie. Tylko w ten sposób uda się zregenerować warstwę lipidową ust i przywrócić im odpowiednią miękkość.

Jak dbać o usta? – domowa pielęgnacja
Dobrą praktyką, przynoszącą widoczne rezultaty jest regularny peeling ust. Można go wykonywać codziennie wieczorem przy pomocy szczoteczki do zębów. Doskonale w tej kwestii sprawdza się także kawa lub cukier gruboziarnisty z oliwą, wcierane okrężnymi ruchami w usta. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku celem jest złuszczenie martwego naskórka, wygładzenie powierzchni ust oraz pobudzenie krążenia w tej okolicy.

Są także inne domowe sposoby na pielęgnację ust, takie jak maska z miodu oraz okład kojący z awokado, ogórków lub herbaty.

Pielęgnacja ust wymaga regularności – czasami chwilę nieuwagi możemy przepłacić wysuszeniem i  bolesnym pękaniem warg. Wystarczy tylko kilka drobnych nawyków, które zaowocują wspaniałymi rezultatami. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ w nagrodę zyskujemy zdrowe, piękne i ponętne usta.