Przejdź do treści

Domowe sposoby na reumatyzm

bóle mięśni

Reumatyzm to bardzo wiele schorzeń, zamkniętych w jednym określeniu. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o problemy z tkankami łącznymi i pogorszenie kondycji stawów, co wpływa na powstawanie obrzęków, ogranicza zakresy ruchowe, a także sprawia duży ból.

Reumatyzm może objawiać się jednak jeszcze innymi przykrymi konsekwencjami. Wpływ na ograniczenie aktywności fizycznej pogarsza ogólny stan organizmu, a ból może powodować rozdrażnienie i kłopoty z osiągnięciem regenerującego snu w nocy.

Zwykło się uważać, że jest to przypadłość jedynie osób starszych, jednak coraz więcej młodych ludzi boryka się z reumatyzmem. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest przede wszystkim coraz gorszy tryb życia tak wielu osób.

Czy z reumatyzmem możemy walczyć tylko za pomocą specjalistycznych zabiegów, czy może są sposoby tańsze, domowe i takie, które choć w pewnym stopniu zredukują przykre skutki tych uporczywych schorzeń? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

bóle pleców

Przyczyny reumatyzmu

Ogólnie może być ich bardzo wiele. Wśród głównych często wymienia się wiek, styl życia, przebyte kontuzje, a także pewne uwarunkowania genetyczne. To sprawia, że reumatyzm może dotykać osób w każdym wieku, zarówno kobiet i mężczyzn.

Z wiekiem nasze tkanki, które pokrywają stawy i kości wycierają się i niszczeją. Powoduje to uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie obrzęki, ograniczenie zakresów ruchowych, a także duży ból.

Brak zdrowie diety i ruchu również nie pomaga. Kiedy przestajemy wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu witaminy i odpowiednie składniki mineralne, tkankom, ścięgnom i stawom brakuje budulca, którego organizm nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie. Dieta powodująca nadwagę sprawia za to, że kości i stawy są obciążone, przez co pogarsza się ich stan.

Co możemy zrobić w domu?

Jeśli zaczynamy odczuwać, iż reumatyzm niedługo może stać się również naszym problemem, warto przedsięwziąć środki profilaktyczne. Wiele z nich można zastosować bardzo niskim kosztem, w domowym zaciszu.

W każdym wieku, dla zachowania pełnej sprawności organizmu, bardzo ważny jest ruch. To dzięki niemu zarówno narządy wewnętrzne jak i stawy, kości oraz ścięgna mogą na dłużej zachować młodość i kondycję. Warto więc pamiętać o tym, aby każdego dniach, chociaż 10 minut poświęcić na poranną gimnastykę, lub wybrać się na spacer po pracy.

Bardzo ważne będzie także to co jemy. Aby zapobiegać schorzeniom reumatycznym, należy dobrze i zdrowo odżywiać organizm. Co to oznacza? Z zasady im mniej przetworzone produkty – tym lepiej. Należy spożywać codziennie warzywa, a także wykreślić z diety gazowane kolorowe napoje i biały cukier czy tłuszcze trans.

Magnetyczna siła

Wiele schorzeń reumatycznych przypada w okolicy kolan. To właśnie ta część nogi jest najczęściej narażona na dotkliwe kontuzje, a z racji swojego umiejscowienia i rozmiaru – również na nadmierną eksploatację podczas sportu, jak i podczas zwykłego, codziennego poruszania się.

Właśnie dlatego, przy dyskusji o domowych sposobach radzenia sobie z reumatyzmem, warto wspomnieć opaskę Ortezan. To specjalnie zaprojektowany produkt, który wystarczy wsunąć na nogę i dopasować rozmiar do indywidualnych potrzeb, aby zaczęła się kuracja.

Opaska Ortezan ustawia kolano w prawidłowy sposób podczas spoczynku i poruszania się, co pozwala stymulować tkanki głębokie do procesów regeneracji. Ortezan można nosić nawet pod spodniami – nie będzie on przeszkadzał w chodzeniu czy siedzeniu.

W opasce zostały umieszczone także magnesy generujące silne, lecz bezpieczne pole. Przenika ono do wnętrza stawów i ścięgien, aż do receptorów nerwowych odpowiedzialnych za ból. Dzięki temu można poczuć ulgę już po kilku zastosowaniach. Ortezan nie przynosi także żadnych efektów ubocznych.

młoda kobieta z bólem barku

Moc ziół

W redukowaniu objawów reumatyzmu nie należy także lekceważyć ziołowych ekstraktów. Jako jedne z bardziej skutecznych wymienia się na przykład korę wierzby, czy liście brzozy. Napary przygotowane z takich substancji mają głównie działanie antyzapalne, antybakteryjne oraz ograniczające obrzęki.

Dzięki temu pomagają pozbyć się bólu, ale także sprawiają, że stawy, kości i ścięgna mogą regenerować się bez przeszkód. To bardzo proste i tanie rozwiązanie. W większości przypadków należy jedynie zalać odpowiednią ilość mieszanki wodą, odstawić na 30 minut pod przykryciem i wypić.

Dodatkowym bonusem będzie bardzo dobry smak takich naturalnych preparatów. Wiele z nich możemy dostać również pod postacią gotowej herbaty. Napary ziołowe i ekstrakty roślinne charakteryzuje także duże bezpieczeństwo stosowania, dlatego nie będziemy musieli martwić się o efekty uboczne.

Podsumowanie

Zawsze warto dbać o siebie zdrowo jedząc i pamiętając o ruchu. Jednak elementem dobrego traktowania swojego organizmu jest także nie lekceważenie schorzeń – szczególnie takich jak przypadłości reumatyczne.

Zatem pamiętajcie, jeśli domowe sposoby nie pomagają warto udać się do specjalisty, aby zasięgnąć profesjonalnej porady i cieszyć się zdrowymi stawami jak najdłużej.