Przejdź do treści

Jak wybrać dobry biustonosz? – rozmiary, wskazówki, tabela

dobierania stanika

Biustonosz to być może niewielki element garderoby, jednak spełnia ogromną rolę w życiu każdej kobiety. Jeśli jego fason jest dobrze skrojony, a rozmiar prawidłowo dobrany – biustonosz może znacząco podnieść komfort życia i wpłynąć pozytywnie na postrzeganie własnej kobiecości.  Zobacz jaki rozmiar biustonosza wybrać, aby czuć sie dobrze i umiejętnie podkreślić swoje atuty.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nosi źle dopasowany biustonosz. Zwykle przy wyborze bielizny sugerujemy się ceną lub ładnym krojem, dlatego często zapominamy o sprawdzeniu, czy konkretny model stanika dobrze leży lub czy nie zniekształca naszego biustu. Dlaczego to takie ważne?

Rozmiar biustonosza – jak wybrać najlepszy?

Aby określić prawidłowo rozmiar biustonosza wystarczy sięgnąć po metr krawiecki, którym zmierzymy obwód biustu oraz obwód pod biustem. Pomiarów należy dokonywać na gołym ciele, bez przesadnego napinania się lub też wciągania powietrza.

Ilość centymetrów pod biustem należy zawsze zaniżać w dół do pełnej liczby. Przykładowo: jeśli miarka pokazała 73 cm, rozmiar pod biustem będzie wynosić 70. Z kolei wielkość miseczki należy obliczyć dokonując pomiaru na biuście (w przypadku opadniętego biustu, zaleca się wykonać pomiar przy lekkim nachyleniu ciała do przodu). Uzyskany wynik odpowiada rozmiarowi miseczki oznaczonemu konkretną literą (patrz tabela rozmiarów).

jaki biustonosz wybrać rozmiar miseczek

Zakup biustonosza – o czym warto pamiętać?

Przed dokonaniem wyboru o konkretnym modelu biustonosza należy zawsze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Rozmiar stanika może zmieniać się wraz z wahaniami wagi: tycie oraz chudnięcie wpływa nie tylko na ilość kilogramów na wadze, ale także na nasze obwody. Warto o tym pamiętać przed zakupem nowego biustonosza.
  • Jeśli podczas mierzenia tylna część biustonosza przesuwa się ku górze, oznacza to, że wybrany model jest za duży w obwodzie.
  • Dobrze dobrany biustonosz musi przylegać do ciała, jednak nie powinien być za mocno ściśnięty. Dlatego gdy piersi wysuwają się ze stanika, a pod pachami tworzą się nieładne fałdy, lepiej sięgnąć po model o większych miseczkach i większym obwodzie.
  • Nowy stanik należy zapinać zawsze na najluźniejsze haftki – biustonosz w trakcie noszenia rozciąga się, więc ciaśniejsze zapięcia mają stanowić dodatkowy zapas.

Dobrze dobrany biustonosz to nie tylko estetyczne ułożenie biustu. Idealnie dopasowany model koryguje wygląd całej sylwetki i nadaje jej odpowiednich proporcji. Odpowiedni model w przypadku dużych biustów może stanowić ulgę dla kręgosłupa, a w przypadku małych biustów optycznie je powiększy. Warto o tym pamiętać przy wyborze kolejnego biustonosza.