Przejdź do treści

Nadmierne pocenie – przyczyny i sposoby zwalczania

Każdy zdrowy człowiek wytwarza dziennie ok. 800 ml potu. Ilość ta zwiększa się znacząco przy upałach, podczas wysiłku fizycznego, w sytuacji podwyższonego stresu oraz w trakcie choroby. Pocenie pozwala obniżyć temperaturę ludzkiego ciała w ekstremalnych sytuacjach  i chroni organizm przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że wydzielanie potu jest zbyt  intensywne i zaczyna stanowić problem zarówno higieniczny jak i estetyczny. Dlaczego tak się dzieje?

Nadmierne pocenie – przyczyny

Nadpotliwość dotyka najczęściej młodzież w okresie dojrzewania. Szalejące hormony zwiększają wrażliwość układu nerwowego, dlatego nawet najmniejszy bodziec emocjonalny może spowodować zwiększone wydzielanie potu w okolicach dłoni, stóp, pach oraz twarzy.

Inną grupą narażoną na zbyt obfitą potliwość są kobiety w okresie menopauzy: nagłe rozszerzanie naczyń krwionośnych skóry na twarzy i klace piersiowej wywołuje uczucie gorąca, a w efekcie – nadmierne pocenie.

Przyczyną zbyt intensywnego pocenia się mogą być także zaburzenia, które zbyt mocno aktywują system termoregulacji. Są to m.in.: otyłość, cukrzyca, nieprawidłowa praca tarczycy lub choroby nowotworowe.

Zbyt obfite pocenie – jak zapobiegać?

Nadpotliwość wymaga większej dbałości o higienę osobistą. Częste prysznice w letniej wodzie (gorąca wzmaga pracę gruczołów potowych) pozwalają na zachowanie świeżości i suchości przez długi czas. Ciało należy myć unikając przesadnie energicznych ruchów, a następnie osuszyć delikatnie, bez pocierania się ręcznikiem.

Większość ludzi zwalcza nieprzyjemny zapach potu za pomocą antyperspirantu. Co prawda nie zmniejsza on znacząco ilości wydzielanego potu, ale neutralizują bakterie odpowiedzialne za jego brzydki zapach. W aptekach dostępne są również blokery potu, które zawierają wyższe stężenie chlorku glinu, mogą więc zablokować przewody wyprowadzające pot znacznie skuteczniej niż tradycyjne dezodoranty i sztyfty.

Nadmierne pocenie – różne sposoby leczenia

Jednym ze sposobów zmniejszania nadmiernej potliwości jest stosowanie zdrowej, bogatej w błonnik diety. W naszym jadłospisie powinny się więc znaleźć potrawy zawierające soję, pełne ziarna zbóż, a także zielone warzywa liściaste.

Jeśli zależy nam na pozbyciu się odstręczającego zapachu potu, ułatwią nam to zioła takie jak: tymianek, mięta, estragon i szałwia. Jednocześnie warto ograniczyć elementy diety, które mogą powodować wstydliwy odór, czyli żywność z dużą zawartością cukru, żywność wysoko przetworzoną, a także ostre przyprawy.

Kiedy domowe sposoby okazują się niewystarczające w walce z nadpotliwością, należy sięgnąć po sposoby zaproponowane przez nowoczesną medycynę. Obecnie mamy do dyspozycji wiele różnych technik zwalczania tego uciążliwego problemu: od preparatów hamujących czynność gruczołów potowych,  przez leki uspokajające, aż po akupunkturę. Skutecznym rozwiązaniem jest także jonoforeza, czyli zabieg na dłonie i stopy z użyciem prądu stałego, albo też zabiegi, które za pomocą wiązki światła laserowego redukują pocenie się w obrębie pach.