Przejdź do treści

Dieta lekkostrawna – co jeść?

gotowane mięso

Czy dieta lekkostrawna kojarzy się tylko z jedzeniem ryżu? Czy dolegliwości żolądkowe oznaczają wyrok na ciąglę rosnącej tkance tłuszczowej? Nie koniecznie! Dowiedz się co jeść na diecie lekkostrawnej by pozostać zdrowym i fit!

Dieta lekkostrawna – co jeść?

Na przestrzeni czasu jesteśmy zobligowani, przez wymagania naszego organizmu do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Niektóre dolegliwości mogą skutkować koniecznością wprowadzenia diety lekko strawnej, która wielu osobom kojarzy się niestety wyłącznie z jedzeniem węglowodanów i przybieram na wadze.

Poniżej prezentujemy krótki poradnik, który pozwoli dowiedzieć się co jeść na diecie lekkostrawnej, by było smacznie, zdrowo i bez przybierania na wadzę. Zapraszamy!

Kiedy powinniśmy przejść na dietę lekkostrawną

Dieta lekkostrawna, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, by układ trawienia używał minimalnych nakładów energetycznych, aby trawić pożywienie. Potrzeba takiego sposobu odżywiania się zachodzi często, wtedy gdy jeden z narządów wewnętrznych, takich jak wątrobą czy żołądek ma problemy z poprawnym funkcjonowaniem, lub wtedy kiedy doskwiera nam niestrawność lub doraźne zatrucie pokarmowe.

Na dietę lekkostrawną powinniśmy zdecydować się zawsze wtedy, kiedy od kilku dni czujemy mocny ból żołądka, niestrawność, lub doświadczyliśmy poprzedniego dnia mocnej biegunki lub wymiotów. Taka dieta, ma pomóc powrócić organizmowi do formy. Oczywiście czasami zdarza się, że dieta lekkostrawna musi towarzyszyć nam przez dłuższy czas, wtedy jednak o jej zastosowaniu z pewnością poinformuje nas lekarz.świeża ryba

Kilka zasad diety lekko strawnej – co musimy odstawić…

Ogólne zasady są znane dość szeroko. Powinniśmy zrezygnować z napojów gazowanych i alkoholu, a także soków owocowych i słodyczy. Należy odstawić także wszystko to co smażone, na rzecz pieczonych potraw. Wszelkiego rodzaju sałatki, a także surowe warzywa także muszą pójść w odstawkę. Choć są to bardzo zdrowe elementy diety, są mocno ciężkostrawne. Podobnie sery i surowe owoce, a także wszelkie, szczególnie ostre przyprawy. Do tego grona należy zaliczyć również nabiał, czyli między innymi jogurty czy mleko.

…a co pomoże

Bardzo dobry sposób na dietę lekkostrawną, która przy okazji zawiera sporo witamin i mikroelementów, to na przykład gotowanie na parze. Warzywa i mięso przygotowywane w ten sposób, będą nadal dobrym źródłem wartości odżywczych, nie będą jednak sprawiać problemów trawiennych. Dobrym pomysłem będą także zupy krem.

Warto także pamiętać, że w przypadku potrzeby zastosowania diety lekkostrawnej, bardzo ważne jest dostarczanie wystarczającej ilości płynów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wypijanie dużej ilości wody, ale czarna herbata bez cytryny i cukru też będzie dobra.

Suplementacja

Można również wziąć pod uwagę, że suplementacja dobrymi preparatami, nie musi zawsze odbywać się doustnie. Jeśli przebywamy aktualnie na diecie lekko strawnej, a chcielibyśmy mieć większą kontrolę nad swoją wagą lub mamy w planie zrzucić parę kilogramów, można sięgnąć na przykład po plastry Sliminazer, o których mieliśmy okazję przeczytać na Polskim Blogu Medycznym.

Sliminazer to dość unikalne źródło składników takich jak zielona herbata, l-karnityna, kapsaicyna, czy owoce guarany. Zastosowanie takiego preparatu pomoże utrzymać spalanie tkanki tłuszczowej, nawet jeśli jesteśmy zmuszeni przejść na dietę lekko strawną. Proponujemy zajrzeć na Polski Blog Medyczny, na którym znajdują się informację nie tylko o suplementach diety. Dużo ciekawych artykułów, również w temacie diety.witaminy

Śniadania

Pierwszy i jak wielu twierdzi, najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie może obfitować w dobre, lekkostrawne rzeczy, należy tylko przyłożyć się do sposobu przygotowania. Możemy zjeść na przykład pieczywo chrupkie z dobrą jakościowo pieczoną lub gotowaną szynką, jajecznice przygotowaną na parze, lub jajka na twardo z pieczonymi warzywami.

Przekąski

Wśród lekkostrawnych przekąsek także można znaleźć wiele dobrych i zdrowych potraw. Płatki ryżowe, pieczone jabłko, mocno rozgotowane płatki owsiane, czy na przykład, wyjątkowo jako surowy owoc, banan. Świetnie sprawdzi się tu także bezglutenowy budyń bez cukru, lub kisiel bez cukru.

Obiady

To prawdziwe pole do popisu lekkostrawnych przepisów. Na obiad możemy zjeść właściwie wszystko na co mamy ochotę. Pieczony schab, ryba na parze, pulpeciki w sosie, ryż, makaron, warzywa pieczone – ogranicza tylko wyobraźnia. Należy jedynie pamiętać by nie używać ostrych przypraw i wszystko gotować, piec lub przygotowywać na parze.

Kolacja

Oczywiście dobrze zadziałają dania z przekąsek i śniadań, ale osobiście polecamy zupy krem z kromką chrupkiego pieczywa, lub z makaronem ryżowym, czy pełnoziarnistym. Nie dość, że są bardzo dobre, posiadają także bogactwo witamin i wartości odżywczych. Są bardzo lekkostrawne, dlatego pozwolą również spokojnie zasnąć i bez komplikacji przespać całą noc.

Kalorie, tłuszcz, trening i węglowodany

Ostra niestrawność i bóle żołądka oczywiście oznaczają, że powinniśmy dać sobie spokój z treningami. Jednak przewlekłe problemy żołądkowe, związane na przykład ze złą kondycja wątroby lub jelit, nie są powodem by spędzać cały czas na kanapie. Spacery i jazda na rowerze, to dwie przykładowe aktywności, które nie są inwazyjne, a pomogą utrzymać centymetr w dobrym miejscu, jeśli boimy się skutków diety lekkostrawnej.

Dodatkowo, jak widać powyżej, taka dieta może obfitować w owoce, warzywa, mięso czy ryby. Nie musi koniecznie składać się z makaronu, ryżu i białej bułki. Warto również pamiętać, że dieta lekkostrawna to nic innego jak dieta lecznicza, także nawet jeśli nie odpowiadają nam jej założenia, prawdopodobnie będziemy musieli z nią wytrzymać tylko określoną ilość czasu. Do tego można dołożyć trochę starań i wyobraźni i na pewno to co trafi na talerz, będzie pełne zdrowia i smaku.