Przejdź do treści

Dieta Montignaca a indeks glikemiczny – zasady i skuteczność diety

dieta montignac jak stosować

Czy dieta, w której nie trzeba liczyć kalorii może przynosić dobre efekty? Twórca diety, Michel Montignac, zapewnia, że z jego planem żywieniowym można nie tylko schudnąć, ale także zadbać o swoje serce.  Kluczem do sukcesu jest według niego indeks glikemiczny. Czy to naprawdę działa?

Dieta Montignaca proponuje stałą zmianę zwyczajów i zamiast ograniczać – oferuje nowe pomysły na łączenie poszczególnych produktów. Koncepcja francuskiego dietetyka opiera się na wykorzystaniu jednego, szczególnego narzędzia: indeksu glikemicznego. Ma on stanowić bezpośrednie źródło informacji na temat tego co można jeść, a czego lepiej unikać w zdrowej i pełnowartościowej diecie.

Dieta Montignaca – najważniejsze zasady

 Wartości podane przy poszczególnych produktach indeksu glikemicznego (IG) nie są przypadkowe. Każda liczba daje nam konkretną informację  na temat tego o ile podniesie się poziom glukozy we krwi po zjedzeniu danej potrawy. Im wyższy wskaźnik IG, tym bardziej zwiększa się łaknienie, a w konsekwencji dochodzi do magazynowania nadmiaru tłuszczu w organizmie.

Reguły diety Montignaca nie są szczególnie skomplikowane. Najważniejsze, by zwracać uwagę na jakość posiłków i dobierać je w taki sposób, aby nie przekroczyć określonej wartości z IG. Szczególnie ważne, by pamiętać o tym w 1 etapie diety, mającym na celu zrzucenie pożądanej liczby kilogramów:

  • Każdego dnia należy zjeść co najmniej 3 konkretne posiłki.
  • Śniadanie – produkty zawierające węglowodany
  • Obiad – produkty bogate w białko oraz tłuszcz
  • Kolacja – produkty lekkostrawne (białko-tłuszcz lub białko-węglowodany)
  • Zaleca się spożywać co najmniej 1 g białka na każdy kilogram ciała
  • Wykluczyć z diety produkty o IG wyższym niż 50
  • Unikać podjadania między posiłkami
  • Zrezygnować z picia wody w trakcie posiłku oraz tuż przed nim

Dieta Montignaca – co można jeść, czego nie łączyć

W pierwszym etapie diety należy spożywać posiłki o maksymalnym indeksie glikemicznym 35. W drugim etapie wartość ta wzrasta do 50. Produkty zalecane to: warzywa z dużą zawartością błonnika, mleko, jogurty beztłuszczowe, kasza jęczmienna, grejpfruty, dziki ryż, twaróg, chude mięso, truskawki, brzoskwinie, chleb ziarnisty.

Wśród produktów zakazanych znajdują się wszystkie produkty, których indeks glikemiczny przekracza 50, czyli np.: biała mąka, białe pieczywo, cukier, banany, suszone owoce, ziemniaki.

Dieta Montignaca – wady i zalety

Dieta Montignaca nie wymaga wielu poważnych poświęceń – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i uwzględniać przy każdym posiłku tabelę z indeksem glikemicznym. W zależności od wagi wyjściowej, podczas 3-miesięcznej diety można stracić od kilku nawet do kilkunastu kilogramów. Poza tym dieta wpływa też korzystnie na pracę trzustki, serca i układu krążenia. Może być stosowana z powodzeniem przez cukrzyków, którzy powinni zwracać szczególną uwagę na indeks glikemiczny swojego jadłospisu.

Jako wady diety wymienia się trudność w dostępie do poszczególnych produktów o niskim IG i konieczność stałego kontrolowania tabeli. Sceptycy diety Montignaca zwracają również uwagę na fakt, że oprócz żywności szkodliwej, dieta wyklucza też produkty jakościowe, ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dieta Montignaca jest nieinwazyjnym sposobem odżywiania: nie wymaga postu, skrupulatnego liczenia kalorii, nie powoduje także efektu jojo. Zastosowane w niej produkty mają wysoką wartość odżywczą, dlatego można powiedzieć, że dieta Montignaca jest dietą korzystna zdrowia oraz samopoczucia. Pomimo, że sprawdzanie każdej wartości w indeksie może okazać się bardzo czasochłonne i uciążliwe – z czasem dobór i przygotowanie poszczególnych potraw staje się łatwiejsze i nieco bardziej intuicyjne.