Przejdź do treści

Najefektywniejsze ćwiczenia na rzeźbę brzucha

kobieta wykonująca ćwiczenia na brzuch

Nie bez powodu mówi się, że mięśnie brzucha to jeden z najbardziej trudnych do uzyskania efektów na siłowni. Oprócz odpowiedniego treningu do ich odsłonięcia potrzebujemy dopilnować także wielu innych aspektów. Czy to jednak oznacza, że posiadanie “sześciopaka” jest nie możliwe? Oczywiście, że nie!

TRENING SIŁOWY

To czego możecie nie wiedzieć, to wkład treningu siłowego w odsłonięcie mięśni brzucha. Ogólnie przyjęty mit mówi, że aby wyrzeźbić tułów należy stosować się do odpowiedniej diety oraz wykonywać serię jak największej ilości brzuszków. Oczywiście te dwa elementy nie zaszkodzą, jednak nie są one kluczowe.

Trzeba wiedzieć, iż trening siłowy – to znaczy z wolnym ciężarem lub przy użyciu odpowiedniego sprzętu na siłowni, potrafi bardzo skutecznie redukować tkankę tłuszczową, co z kolei jest kluczowe, jeśli marzy nam się piękny brzuch. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy ćwiczymy z ciężarami budujemy mięśnie. Im większa masa mięśniowa, tym szybciej spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż nawet po redukcji tłuszczu mięśnie na brzuchu mogą być niezauważalne, z uwagi na to, że po prostu ich tam nie ma. Dlatego warto nie zapominać o sztandze.

płaski brzuch

TRENING CARDIO

Uważa się również, że najlepszym spalaczem oponki jest trening cardio. To po części kolejny mit, warty wzięcia pod rozwagę. Z jednej strony tak – kiedy biegamy, lub jeździmy na rowerze spalamy tłuszcz. Jednak jeśli wykonujemy zbyt dużo treningów cardio spalamy także mięśnie. A jak już wiemy z poprzednich akapitów ma to negatywny wpływ na budowanie sylwetki.

Jak zatem ćwiczyć cardio, aby spalać tłuszcz i nie niszczyć przy tym mięśni? Dobrym sposobem, będzie ćwiczenie rano, a w dodatku na czczo. Można wypić czarną kawę, która doda energii, jednak bez dodatku mleka, ponieważ wtedy organizm potraktuje to jako posiłek. Ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż pół godziny.

Ważne jest także zachowanie odpowiedniego tętna. Za wysokie powoduje zbyt szybkie zmęczenie i spalanie tkanki mięśniowej zamiast tłuszczowej, z drugiej strony tętno zbyt niskie sprawi, że trening nie przyniesie efektów. Jeśli chcecie wiedzieć, jaka jest Wasza idealna liczba – skorzystajcie z jednego z darmowych kalkulatorów, dostępnych na wielu stronach internetowych.

DIETA

Wielu trenerów mówi o tym, że ćwiczenia to jedynie czubek góry lodowej. Potwierdzają to także dietetycy. Chodzi tu o to, że jeśli będziemy się zamęczać na siłowni, ale jeść codziennie pizzę i tort, efektów nie zobaczymy.

Oczywiście wkrada się tutaj genetyka i różnica między ludźmi. Niektórzy mogą jeść dużo i dzięki szybkiemu metabolizmowi nie tyją, innym wystarczy choć powąchanie ciasta aby przytyć. Dlatego bardzo istotne jest to, abyśmy trzymali się swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. To jedyny sprawdzony sposób na osiągnięcie pięknej sylwetki i płaskiego, umięśnionego brzucha.

Ilość kalorii jakie powinniśmy spożywać, a także gramatury składników odżywczych takich jak białko czy tłuszcze, można również obliczyć używając darmowych kalkulatorów. Wystarczy jedynie podać kilka podstawowych informacji, takich jak wiek, płeć, waga oraz cele treningowe.

miska ze świeżymi warzywami

SUPLEMENTACJA

Jeśli jesteśmy mocno zapracowani i nie mamy chęci lub zwyczajnie czasu na gotowanie, warto pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem. Dobrym asystentem do osiągnięcia smukłej sylwetki, będą naturalne suplementy diety.

Na przykład tabletki Bioxyn. Ich naturalny skład sprawia, że metabolizm mocno przyspiesza, dzięki czemu pożywienie nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Bioxyn pozwoli zobaczyć efekty zaledwie po kilku tygodniach.

Jeśli nie chcecie połykać kapsułek, można zdecydować się na plastry Sliminazer – wykorzystują one nowoczesną formułę transdermalną, czyli przenikanie składników przez skórę. Dzięki temu mają one szansę dostawać się do organizmu systematycznie i równomiernie. Plastry Sliminazer zawierają między innymi ekstrakt z Zielonej Herbaty czy L-karnitynę.