Cytując klasyka, można by powiedzieć, że to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Jednak dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę wzrok odgrywa w życiu każdego z nas. Nie chodzi jedynie o możliwość wykonywania swoich obowiązków służbowych i domowych, ale także o wszystkie inne aspekty życia, również pasję czy odpoczynek.
Właśnie dlatego wszelkie schorzenia oczu są dla nas tak dotkliwe. Wielu z nas zrzuca wszystko na geny. Czy to jednak prawda, że nasze zachowanie nie ma wpływu na to jak dobrze widzimy? Poniżej przedstawiamy przyczyny pogarszania się wzroku, a także zdradzamy jak skutecznie im zapobiec.
Wady wzroku wrodzone
Wiele osób posiadających wady wzroku odziedziczyło je genetycznie. W takim wypadku stosujemy oczywiście okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe starając się zmniejszyć skutki wady.
Od kilku lat coraz większym powodzeniem cieszą się także operacje laserowe oka. Na razie jednak nie są one dostępne dla każdego typu wady. Mogą także nieść za sobą negatywne komplikacje. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu będzie sytuacja będzie ulegać ciągłej poprawie.
Wady wzroku nabyte
Okazuje się jednak, że wad wzroku możemy się także nabawić, jak wielu innych chorób. To w jaki sposób traktujemy swoje oczy ma tutaj nie lada znaczenie. Wiele osób zaczyna widzieć gorzej na przykład z uwagi na zbyt dużą ekspozycję na światło niebieskie, które emitują monitory, telewizory i telefony.
Wielogodzinna praca przy ekranie komputera, bez odpowiednich okularów zabezpieczających może znacząco wpłynąć na jakość widzenia, a także rozwijać choroby oczu. Podobnie na przykład czytanie przy zbyt małym naświetleniu.
Dużą rolę mają także wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne. Brak odpowiednich atestów, a także filtrów UV, również może być jednym z uczynków do powstawania wad wzroku.
Upływający czas
Niestety, tak jak w wielu innych przypadkach, swoją cegiełkę dokłada upływ czasu. Tkanki ciała ulegają starzeniu się, w tym także nerw wzrokowy. Z czasem widzenie staje się coraz gorsze, a my stajemy się coraz bardziej podatni na wszelkie choroby oczu.
Specjalne okulary i suplementy
Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą pomóc w utrzymaniu wysokiej jakości wzroku i zapobieganiu rozwijania się wad. Dobrym przykładem będą na przykład okulary Optixen.
Oparte na starodawnej medycynie naturalnej, okulary ajurwedyjskie Optixen stosują technikę zmuszającą oczy do wytężonej pracy. Dzięki temu mięśnie i tkanki narządu wzrokowego stają się mocniejsze i bardziej odporne.
Warto także zwrócić uwagę na suplement diety Lutenea. To naturalne kapsułki, które poprawiają ostrość widzenia i redukują skutki wad wzroku. Pomagają także utrzymać dobry stan oczu, nawet w starszym wieku. Kapsułki Lutenea, to także dobry pomysł na działanie profilaktyczne.
Domowe sposoby na poprawę wzroku
Warto wiedzieć, że każdego dnia możemy dbać o swoje oczy, zarówno w domu jak i w pracy. Jeśli pracujesz dużo przy komputerze, zainwestuj w okulary ochronne, które uchronią Cię przed złymi skutkami ekspozycji na światło niebieskie.
W domu postaraj się wieczorami, zamiast długich godzin przed telewizorem, poczytać książkę, aby pozwolić oczom odpocząć po dniu przy monitorze. Czytając, zadbaj o odpowiednie natężenie światła.
Jeśli jesteś zmuszony patrzeć na monitor przez długie godziny, zadbaj o to, aby raz na 20 minut na kilkanaście sekund oderwać wzrok i spojrzeć przez okno. Takie małe zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na jakość widzenia i zniwelować możliwość pojawienia się wielu schorzeń.
Wizyta u specjalisty
Kiedy odczujemy nagły spadek jakości widzenia lub jakiekolwiek anomalie związane z narządem wzroku, warto szybko reagować. Jeśli domowe sposoby, a także suplementy diety, wydają się nie działać, trzeba pomyśleć o wizycie u specjalisty.
Choć wizyta może wydawać się kosztowna lub czasochłonna, zdecydowanie jest to inwestycja warta podjęcia. Szybki czas reakcji i wykrycie schorzenia daje możliwość skuteczniejszej kuracji i w efekcie wyleczenia choroby, a co za tym idzie, poprawy widzenia.
Podsumowanie
Choroby oczu oraz wady wzroku mogą być wrodzone. Czasami jednak można się ich nabawić w toku życia. Przyczyny, to najczęściej złe traktowanie oczu w pracy i w domu. Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie ekranów czy nie stosowanie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych.
Jeżeli stan jest poważny, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, jeśli jednak odczuwamy delikatne pogorszenie wzroku, warto spróbować domowych sposobów. W pierwszej kolejności można zainwestować w szkła z filtrem światła niebieskiego czy zadbać o prawidłowe naświetlenie podczas czytania.
Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup okularów korekcyjnych korzystających z naturalnej medycyny ajurwedyjskiej czy korzystanie z suplementów diety, które zadbają o narząd wzroku od wewnątrz, wzmacniając jego nerwy i tkanki.
Od wielu lat zgłębia tajniki leczniczego masażu i fizjoterapii. Autorka wielu tekstów na temat szybkiej rekonwalescencji po zabiegach, a także publikacji związanych z ortopedią publikowanych na łamach polskich oraz zagranicznych portali naukowych. Prywatnie pasjonatka Jogi oraz Pilatesu.