Przejdź do treści

Żylaki – objawy i profilaktyka

żylaki objawy i leczenie

Widoczne, nabrzmiałe żyły na nogach to zmora wielu kobiet, a także sporej grupy mężczyzn. Oprócz aspektu wizualnego, żylaki stanowią również częstą przyczynę bólu kończyn, dlatego nie powinniśmy lekceważyć ich obecności. Czy istnieje sposób, który mógłby nas ochronić przed ich pojawieniem się?

Żylaki to jedna z najbardziej powszechnych chorób układu krwionośnego, a jednocześnie najbardziej bagatelizowana. Tymczasem przewlekłe ograniczenie drożności naczyń krwionośnych i zaburzony przepływ krwi w żyłach może mieć poważne konsekwencje. Aby temu zapobiec wystarczy zwykle odpowiednia i podjęta zawczasu profilaktyka.

Oznaki przewlekłej niewydolności żylnej

Pierwsza faza niewydolności żylnej przebiega bez żadnych widocznych objawów. Dopiero w kolejnym etapie schorzenia pojawiają się symptomy takie jak:

  • drętwienie,
  • uczucie ciężkości,
  • obrzęki.

W miarę rozwoju zapalenia żył, dolegliwości stają się coraz silniejsze – zwłaszcza podczas zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Wtedy żylaki zaczynają przybierać formę pogrubionych żyłek, wyraźnie zauważalnych na powierzchni skóry. Nie warto liczyć na to, że schorzenie cofnie się samo. Jeśli nogi puchną i bolą codziennie, utrudniając tym samym codzienne funkcjonowanie, to znak, że najwyższa pora udać się do lekarza.

Żylaki – Przyczyny powstawania

Skłonność do powstawania żylaków może być dziedziczna, na co jak wiadomo mamy niewielki wpływ. Jednak w większości przypadków powodem chorobowych zmian na żyłach jest nieodpowiedni styl życia. Okoliczności, które mogą prowadzić do wystąpienia żylaków to: niewielka ilość ruchu, zbyt gorące kąpiele, niezdrowa dieta, praca wymagająca zachowania pozycji stojącej (fryzjer, kelner), częste noszenie butów na obcasach oraz zbyt obcisłych ubrań.

Żylaki – Sposoby zapobiegania

Aby utrzymać optymalny poziom ciśnienia krwi w żyłach i cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami na dłużej, warto wziąć sobie do serca następujące rady:

  • Wdrożyć choćby minimalną ilość ruchu. Pomoże to wzmocnić mięśnie oraz poprawi krążenie żylne.
  • Zadbać o dietę, która powoli utrzymać zdrowy poziom cholesterolu.
  • Ograniczyć lub rzucić palenie. Nikotyna powoduje, że żyły zwężają się i wapnieją, dlatego jej odstawienie jest całkowicie uzasadnione.
  • W trakcie odpoczynku unosić kończyny do góry.
  • Unikać zbyt częstych wizyt w saunie.
  • Stosować preparaty wskazane w leczeniu zachowawczym. Najczęściej są to kremy, maści lub suplementy diety.

Profilaktyka jest o wiele łatwiejsza niż ewentualne leczenie żylaków. Czasami wystarczy nieco więcej uwagi poświęcić codziennym czynnościom, aby uniknąć w przyszłości bolesnego leczenia chirurgicznego.