Przejdź do treści

Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Problem zniszczonych i przerzedzających się włosów dotyka kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego schorzenia – zwłaszcza, jeśli każdego dnia gubimy więcej niż 100-150 włosów. Zobacz po jakie sposoby i produkty warto sięgnąć, by wzmocnić włosy i zahamować ich nadmierne wypadanie.

Włosy to zrogowaciały twór naskórka, który jest równocześnie bardzo wrażliwy na wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie. W wielu przypadkach wystarczy przyjrzeć się kondycji swoich włosów, by odczytać z nich aktualny stan zdrowia. Trycholodzy twierdzą również, że wnikliwa analiza włosa pozwala określić stężenie biopierwiastków lub toksycznych metali w organizmie. A o czym świadczy nadmierne wypadanie włosów?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Najczęstszą przyczyną wzmożonego wypadania włosów są pewne przejściowe stany, jak np: stres, choroba, oddziaływanie niektórych leków, zaburzona praca gospodarki hormonalnej (także po ciąży), zbyt drastyczna dieta, anemia, a także niedobór żelaza i witamin z grupy B. W tym przypadku wystarczy zlikwidować źródło problemu, aby zregenerować włosy i sprawić, by znów były gęste.

Znacznie poważniejszym problemem jest utrata włosów oznaczająca łysienie androgenowe lub łysienie plackowate. Wtedy trzeba już sięgnąć po odpowiednie tabletki na wypadanie włosów lub wdrożyć leczenie zaproponowane przez lekarza. Szczegółowe badania pozwolą odkryć, czy łysienie ma podłoże nerwowe, genetyczne, czy może jest wynikiem zaburzeń autoimmunologicznych.

Domowe sposoby przeciw wypadaniu włosów

Aby ustrzec się przed nadmiernym przerzedzaniem włosów, wystarczy zwykle odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o włosy? Przede wszystkim warto zastosować dietę bogatą w witaminy (zwłaszcza witaminę A oraz witaminy z grupy B) oraz mikro- i makroelementy (żelazo, cynk, wapń). W przypadku włosów zniszczonych pomóc może również specjalny szampon. Najlepiej by w swoim składzie nie zawierał składników takich jak SLS i parabeny, ponieważ wpływają one niekorzystnie na kondycję naszych włosów.

Dobrą profilaktyką dla poprawienia jakości i gęstości włosów są domowe kuracje. Zioła na wypadanie włosów takie jak kozieradka, czy skrzyp polny warto pić pod postacią wywaru. Natomiast olej kokosowy, drożdże, czy miód z oliwą należy nakładać na włosy jako maseczki.

W aptekach dostępne są także specjalne ampułki, które wspomagają szybki porost włosów. Z kolei w salonach fryzjerskich coraz większą popularnością cieszy się zabieg z keratyną, który przywraca włosom blask i wpływa korzystnie na ich solidne wzmocnienie.