Przejdź do treści

Dieta DASH dobra na serce? – zasady i efekty

zdrowa dieta dash

DASH to coś więcej niż zwykła dieta – jest to precyzyjnie opracowany wzór żywienia zapewniający wysoką ochronę przed otyłością, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Sprawdź, jakie są główne założenia diety DASH oraz czy naprawdę jest tak skuteczna jak twierdzą jej twórcy.

Dieta DASH jest daleka od rygorystycznych zakazów lub nakazów. Jej wdrożenie nie wymaga specjalnych wyrzeczeń, a zamiast monotonnego i nudnego jadłospisu, DASH proponuje zróżnicowane, smaczne posiłki. Kto może skorzystać z tej diety?

Co to jest dieta DASH?

Dieta DASH to zbiór zaleceń żywieniowych opracowany przez amerykańskich naukowców z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Dzięki analizie różnych zmiennych związanych z rozwojem nadciśnienia, specjaliści ustalili program żywieniowy, który ma wpływać pozytywnie na wysokość cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Dieta DASH jest także zalecana w ramach profilaktyki cukrzycy i otyłości.

Na czym polega dieta DASH?

Podążanie za dietą DASH wymaga zastosowania się do ilościowych oraz jakościowych wyborów w kwestii spożywanych produktów. Co zawiera menu w diecie DASH?

  1. Co najmniej 6 odrębnych produktów zbożowych na dzień.
  2. Chudy, pozbawiony tłuszczu nabiał.
  3. Chude, białe mięso (drób, ryby).
  4. Co najmniej 4-5 porcji warzyw dziennie.
  5. Orzechy, nasiona, migdały.

Produkty które należy wykluczyć lub ograniczyć w diecie to przede wszystkim: Sód – zaleca się zmniejszenie jego spożycia do max. 1500mg dziennie; tłuszcz zwierzęcy (najlepiej zastąpić go tłuszczem roślinnym); cukry proste (słodycze, słodkie napoje).

Jakie są efekty stosowania diety DASH?

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że stosowanie diety DASH sprzyja obniżeniu cholesterolu LDL, zmniejsza ciśnienie tętnicze nawet o 7-11 mmHg oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej. Zdrowy styl życia zaproponowany początkowo dla osób dbających o kondycję swojego serca wpływa też korzystnie na wagę – stopniowo i zdrowo ją zmniejsza, chroniąc tym samym przed frustrującym efektem jo-jo.

Dieta DASH jest prosta w swoich założeniach, a do tego działa pozytywnie na zdrowie osób, które ją stosują. Można więc korzystać z niej bez przerwy, nie obawiając się o wystąpienie skutków ubocznych. Stosowanie diety DASH przyzwyczaja do dobrych nawyków żywieniowych i jest odpowiednim rozwiązaniem zarówno dla osób z problemem nadciśnienia, jak i dla każdej zdrowej osoby.