Przejdź do treści

Dieta Dukana – zasady diety i rezultaty stosowania

odchudzająca dieta dukana

Dieta dr Dukana to wciąż najpopularniejsza dieta białkowa, a jednocześnie – jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Kusi szybkimi i widocznymi efektami, jednak zdaniem wielu lekarzy jej długotrwałe stosowanie może poważnie namieszać w naszym zdrowiu. Jak dokładnie przebiega  proteinowa dieta Dukana?

Twórcą diety jest francuski dietetyk, który tematowi nadwagi przyglądał się wnikliwie przez ponad trzy dekady. Dieta nazywana jest białkową, ponieważ  ponad 70% listy żywieniowej zaproponowanej przez dr Pierre’a Dukana stanowią produkty bogate w białko.

Dieta Dukana – zasady stosowania

Dr Dukan przygotował określoną listę produktów, które można spożywać na tej diecie, a cały program żywieniowy podzielił na 4 fazy:

Faza I – uderzeniowa: jadłospis zawiera wyłącznie produkty białkowe (także pochodzenia zwierzęcego). Czas trwania: 2-10 dni

Faza II – naprzemienna: etap trwa aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu wagowego. W tym czasie można jeść produkty białkowe, na zmianę z warzywami.

Faza III – utrwalenie: długość jej trwania jest uzależniona od ilości utraconych kilogramów (10 dni na każdy kilogram). W tej fazie można spożywać produkty białkowe, warzywa oraz określoną ilość wskazanych produktów, takich jak np. owoce, ser żółty, chleb ziarnisty, czy makarony.

Faza IV – stabilizacja: to faza, która ma trwać już do końca życia. Pozwala jeść wszystko bez ograniczeń, ale z zachowaniem 3 reguł: jeden dzień w tygodniu należy jeść zawsze wyłącznie produkty białkowe; codziennie pamiętać o 3 łyżkach otrębów owsianych; wprowadzić aktywność fizyczną – choćby w minimalnym zakresie.

Dieta Dukana – wady i zalety

Podstawą popularności diety są szybkie efekty. Wprowadzenie restrykcji zaproponowanych przez dr Dukana przekłada się na widoczne i motywujące rezultaty. Jedną z największych zalet tego sposobu żywienia jest brak ograniczeń co do ilości i częstotliwości spożywania potraw.

Zdecydowanym minusem diety Dukana jest monotonia. Mała różnorodność posiłków prowadzi często do znudzenia i zniechęcenia; w pierwszej fazie zwykle pojawia się też zmęczenie, osłabienie i problemy z zaparciami. W dłuższej perspektywie, dieta może zaburzyć pracę wątroby oraz nerek.

Dieta dr Dukana daje szansę na schudnięcie, ale równocześnie jest obarczona pewnym ryzykiem. Większość podejmujących ją osób nie potrafi też przebrnąć przez II fazę programu, dlatego zamiast szczupłej figury otrzymują zwykle efekt jo-jo. Aby tego uniknąć, należy postawić raczej na racjonalne i proporcjonalne odżywianie – pamiętajmy zawsze, że żadna dieta, która wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie nie jest warta kontynuowania.