Migrena ma charakter przewlekły i jest zdecydowanie bardziej uciążliwa niż zwykły ból głowy. Pomimo, że dotyka nawet co 5 osobę na świecie, jej leczenie nadal jest ogromnym wyzwaniem dla medycyny. Sprawdź jakie są objawy migreny oraz które sposoby pomogą załagodzić jej przebieg.
Migrena jest popularną chorobą neurologiczną, jednak wiele osób wciąż traktuje ją z pobłażaniem. Wszystko dlatego, że symptomów migreny nie widać, więc komuś, kto nigdy nie doświadczył tego rodzaju bólu trudno uwierzyć, że może być on aż tak dotkliwy. Co warto wiedzieć o migrenie?
Jak rozpoznać migrenę?
Nie każdy ból głowy jest równoznaczny z bólem migrenowym. Ten pierwszy może w jakimś stopniu utrudnić funkcjonowanie, ale można go okiełznać za pomocą środków doraźnych (kapsułka, tabletka musująca) i szklanki wody. Ból migrenowy bywa tak silny, że może wymagać całkowitego odseparowania od świata nawet na kilka dni.
Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z czymś więcej niż chwilowy ból głowy?
- Pulsujący ból, umiejscowiony zwykle w jednej połowie głowy
- Ogromny, narastający dyskomfort nawet podczas chodzenia lub mrugania
- Mdłości, łzawienie oraz światłowstręt (w niektórych przypadkach)
- Atak trwa od kilku godzin do 3 dni
Cykliczność występowania migreny nie jest zawsze taka sama: u jednych migrena może pojawić się kilka razy w ciągu życia, u innych powraca regularnie w stałych odstępach czasu.
U 15-20% wszystkich ludzi z migreną występuje również zjawisko określane jako migrena z aurą. Charakteryzuje się ona zaburzeniami w obrębie wzroku, takimi jak zniekształcenie obrazu, czy widzenie jaskrawych punktów i zygzaków w polu widzenia.
Co robić, gdy dopada migrena?
Migrena jest obecnie zaklasyfikowana jako choroba i wymaga leczenia farmakologicznego. Nawet jeśli objawy wskazują bezpośrednio na migrenę, warto skonsultować się z lekarzem, by to potwierdzić. Bóle głowy mogą mieć różną przyczynę i najlepiej, by źródło naszych dolegliwości potwierdził specjalista.
Migrena ma bardzo indywidualny przebieg, dlatego najlepiej oddać się w ręce neurologa, który dostosuje sposób leczenia do konkretnego przypadku.
Kroki, które możemy podjąć na własną rękę, by załagodzić ból: położyć się w zaciemnionym pomieszczeniu, przygotować zimny kompres na czoło, sączyć napar z rumianku.
Czy istnieją skuteczne środki zapobiegawcze?
Jedną z metod, którą poleca się osobom cierpiącym na migrenę jest dzienniczek migrenowy. Polega on na obserwacji swoich nawyków oraz odpowiadających im reakcji organizmu. Ważne, by oprócz spisania co jedliśmy i piliśmy w dniach poprzedzających migrenę, przypomnieć sobie także jaki był poziom naszego stresu, zmęczenia, itd. Dzięki temu możliwe jest wyłapanie elementów, które wywołują ból i ograniczanie ich wpływu do minimum.
Podróżnik i dokumentalista, który przez lata zgłębiał tajniki wykorzystywania ziół leczniczych w rehabilitacji oraz redukcji objawów wielu schorzeń. Na co dzień zajmuje się analizą i doborem stężenia substancji aktywnych w procesie tworzenia preparatów prozdrowotnych. Autor tekstów na temat zdrowia oraz recenzent suplementów diety.