Przejdź do treści

Kiedy seks sprawia ból – co jest przyczyną i jak leczyć?

Kobieta całkowicie zdrowa powinna odczuwać zadowolenie i rozkosz podczas zbliżenia. Jeśli więc w trakcie stosunku pojawia się uciążliwy i nieprzyjemny ból, należy jak najszybciej odnaleźć jego przyczynę. Nie ma się co łudzić, że problemy ustąpią same.  Zobacz co możesz zrobić, żeby je wyeliminować, tak by móc na nowo cieszyć się z intymności.

Ból podczas stosunku może mieć różne przyczyny. W większości przypadków podłożem negatywnych odczuć kobiety są pewne dysfunkcje układu płciowego lub też zaburzenia zdrowotne. Na co zwrócić uwagę i jaką metodę leczenia zastosować?

Suchość pochwy

Kiedy kobieta odczuwa podniecenie, jej pochwa wilgotnieje przygotowując się na kontakt z członkiem partnera. Jeśli mimo seksualnej ekscytacji pochwa pozostaje sucha – każdy ruch partnera zamiast przyjemności zaczyna powodować odczucie nieprzyjemnego tarcia. Przyczyną suchości pochwy mogą być zaburzenia hormonalne (zbyt niski poziom estrogenów), cukrzyca lub zespół Sjogrena. Jako leczenie zaleca się więc wizytę u ginekologa bądź diabetyka, nie zaszkodzi również zastosować jeden z preparatów nawilżających przed podjęciem stosunku.

Infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe

Przyczyną bólu podczas zbliżeń bywają często bakterie, grzyby i wirusy takie jak: opryszczka narządów płciowych, grzybica pochwy lub chlamydioza. Zaleczenie tych przypadłości odpowiednimi preparatami aptecznymi, powinno wyeliminować ból związany z wprowadzeniem członka do pochwy.

Endometrioza

Endometrioza to choroba, w której nieprawidłowo ułożona błona śluzowa (poza jamą macicy) może prowadzić do tworzenia się stanów zapalnych i torbieli. Efektem tego są bóle podczas próby odbycia stosunku. Leczenie endometriozy jest skomplikowanym i długotrwałym procesem, jednak należy go przejść, aby zacząć odczuwać przyjemność z seksu oraz by zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Zbyt głęboka penetracja

 Ból przy głębokiej penetracji może być spowodowany problemami ginekologicznymi, takimi jak tyłozgięcie macicy lub zapalenie przydatków. Oprócz konsultacji ginekologicznej, można podjąć też kroki dodatkowe, np. zmianę pozycji seksualnej – najlepiej na taką, która zaoferuje partnerce większą kontrolę nad głębokością penetracji.

Pochwica

Obok przyczyn wynikających z pewnych fizycznych nieprawidłowości organizmu, należy wymienić także przyczyny o podłożu psychologicznym. Jedną z nich jest pochwica – schorzenie powodujące mocne zaciskanie mięśni przy wejściu do pochwy i w konsekwencji brak możliwości współżycia. Podłożem pochwicy są złe doświadczenia związane z seksem: molestowanie, gwałt, a także wychowanie polegające na demonizowaniu i potępianiu stosunków płciowych. Pochwicę można całkowicie wyleczyć, potrzebna jest jednak odpowiednia psychoterapia oraz wprowadzenie ćwiczeń rozluźniających mięśnie pochwy.

Seks, który sprawia ból  może prowadzić do oziębłości seksualnej oraz wygaszenia uczuć między partnerami. Dlatego – bez względu na podłoże problemu – trzeba podjąć możliwie szybkie leczenie. Warto również pamiętać, że dobra diagnoza to już połowa sukcesu i nigdy nie należy bagatelizować sygnałów, które otrzymujemy od naszego ciała w trakcie intymnych zbliżeń.