Przejdź do treści

Techniki mycia włosów – jak robić to dobrze?

Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne to podstawa, jeśli chcemy pochwalić się lśniącymi i zdrowymi włosami. Zazwyczaj całą swoją uwagę skupiamy na wyborze odpowiednich kosmetyków. Okazuje się jednak, że metoda mycia włosów jest tak samo istotna jak produkty, które stosujemy. Czy wiesz jaka technika będzie najlepsza dla Twoich włosów?

Wiele mówi się o tym jakie szampony i odżywki warto stosować, aby mieć piękne i mocne włosy. Mało kto skupiał się na tym w jaki sposób powinniśmy myć głowę. Najwyższa pora, aby dowiedzieć się na czym polegają poszczególne szkoły mycia włosów.

Podstawowe zasady mycia włosów

Większość ludzi ma skłonność do przesadzania z ilością szamponu. Tymczasem nawet niewielka objętość produktu wystarczy, aby umyć włosy w całości. Dobrze jest rozprowadzić szampon  na dłoniach a dopiero potem wmasować go w skórę głowy oraz we włosy.

Głowę powinno się spłukiwać letnią wodą, ponieważ w ten sposób nie naruszamy struktury włosa i nie zaburzamy pracy gruczołów łojowych. Mycie głowy powinno przypominać delikatny masaż – szarpanie, tarcie i drapanie nie jest wskazane.

Metoda OMO – odżywka, mycie, odżywka

Na mokre włosy nakładamy odżywkę lub domową maskę pielęgnacyjną, omijając przy tym obszar tuż przy skórze głowy. Następnie sięgamy po szampon i delikatnie myjemy nim włosy, ale tylko tuż przy ich nasadzie. Dopiero po tym etapie można dokładnie spłukać włosy. Ostatnia faza polega na ponownym zastosowaniu odżywki lub maski i końcowym spłukaniu włosów.

Metoda OMO rozwiązuje problem łamliwych włosów i chroni przed ich przesuszaniem lub puszeniem. Regularne korzystanie z tej techniki pomaga solidnie nawilżyć i odżywić włosy.

Metoda kubeczkowa

Do przeprowadzenia tej metody wystarczy szampon, bieżąca woda oraz niewielki kubeczek. W pojemniku mieszamy ze sobą obydwa płyny – na mały pojemnik z wodą wystarczy zaledwie kilka kropel preparatu myjącego. Tak przygotowany roztwór aplikujemy u nasady włosów, a następnie delikatnie rozprowadzamy dalej.

Konsystencję i działanie szamponu można porównać do właściwości koncentratu, dlatego im więcej go zużyjemy, tym bardziej obciążymy swoje włosy. Zaletą metody kubeczkowej jest więc mniejsze przetłuszczanie się włosów oraz znacząca oszczędność pieniędzy.

Dbanie o włosy oznacza zarówno wybór dobrych preparatów, jak i zastosowanie poprawnej metody mycia. Czynniki, które wielu osobom wydają się nieistotne, w rzeczywistości stanowią ważne elementy pielęgnacji mocnych i zdrowych włosów. Warto o tym pamiętać podczas kolejnego mycia.