Chrapanie męczy, odbiera energię i może prowadzić do poważnego niedotlenienia organizmu. Jak temu zapobiec? Sprawdzimy który z popularnych sposobów na chrapanie działa najskuteczniej.
Chrapanie pojawia się u osób, które podczas snu mają zwężone drogi oddechowe, a także zwiotczałe mięśnie w okolicach szyi. Opór, z którym spotyka się powietrze podczas wdechu prowadzi do wibracji w obrębie miękkich tkanek gardła. W ten sposób z jamy ustnej wydobywa się dźwięk, który nazywamy chrapaniem. Czy są jakieś sposoby, które mogłyby pomóc w tej sytuacji? Przekonajmy się:
1. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia
Osoby, które mają nadwagę, chrapią głośniej. Systematyczna aktywność fizyczna poprawia siłę mięśni. Pozbycie się dodatkowych kilogramów jest szczególnie istotne, jeśli wziąć pod uwagę, że tkanka tłuszczowa odkłada się pod skórą, także w okolicy gardła. Utrzymanie zdrowej wagi rozwiązuje ten problem i pomaga uniknąć wiotczenia mięśni krtani.
2. Odpowiednia pozycja podczas snu
Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na boku. Należy wystrzegać się spania na wznak, ponieważ jest to pozycja wywołująca chrapanie. W celu utrzymania wyznaczonej pozycji, można ułożyć za plecami zwinięty ręcznik lub koc. Wtedy prawdopodobieństwo niekontrolowanej zmiany pozycji znacząco spada.
Dobrą praktyką jest również położenie małej poduszki pod głowę. Dzięki temu będzie się ona znajdować nieco wyżej i trudniej będzie wywołać wspomniane już wcześniej wibracje.
3. Inhalacje
Jedną z przyczyn chrapania jest infekcja górnych dróg oddechowych. Aby się jej pozbyć warto skorzystać z naturalnej inhalacji. Polega ona na wdychaniu pary wodnej z miski, w której do gorącej wody dolano olejek z drzewa herbacianego lub olejek eukaliptusowy. Każda taka inhalacja powinna trwać nie krócej niż 10 minut.
4. Zabieg chirurgiczny
Niekiedy powodem chrapania są wady wynikające z anatomii. Wtedy konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Może ona obejmować korektę krzywej przegrody w nosie, usunięcie zbyt dużych migdałków lub likwidację polipów. Jest to metoda, której rezultaty widać tuż po wygojeniu się ran pozabiegowych. Wiąże się jednak z bólem i kilkutygodniową rekonwalescencją
5. Opaska przeciw chrapaniu
Na rynku można znaleźć specjalne preparaty, które mają zniwelować chrapanie. Zwykle są mają one formę sprayu, kropli do nosa lub naklejki na podniebienie ale zdecydowanie największą skuteczność i zadowoleniem cieszą się opaski.
Od niedawna na Polskim rynku można kupić opaskę o nazwie Snoril. To zupełne inne spojrzenie na temat chrapania. Jej nadrzędnym zadaniem jest zapewnić lepszy dopływ krwi do krtani oraz wzmocnić mięśnie w tym obszarze. Poza tym, Snoril rozszerza też światło w górnych drogach oddechowych. Ma działanie biochemiczne, dlatego naturalnie zwiększa ukrwienie tkanek i niejako uodparnia mięśnie na niekontrolowane drgania. Materiał, z którego wykonano opaskę dopasowuje się do każdego kształtu twarzy i pomaga uzyskać odpowiednie ułożenie krtani oraz języczka tylnego.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#fee3b5″ border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Opaska pozwala w bardzo krótkim czasie osiągnąć efekty takie jak:[/dropshadowbox]
- regularny, pełny oddech podczas snu
- redukcja niedrożności dróg oddechowych
- redukcja chrapania już od pierwszego założenia
W rezultacie osoba jest bardziej wypoczęta, ma prawie 2-krotnie lepszą koncentrację oraz więcej energii i lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Opaska Snoril to korektor przenośny, dlatego można ją brać w dowolne miejsce.
Choć chrapanie dla wielu osób wydaje się być tylko humorystycznym epizodem, który tylko czasami utrudnia zasypianie innym domownikom – nie należy go bagatelizować.
Niedotlenienie, które pojawia się przy takich incydentach wywołuje spadki libido, problemy z koncentracją, pogorszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i bóle głowy.
Ograniczony dopływ powietrza do organizmu jest w tej sytuacji tym bardziej groźny, że sama osoba chrapiąca, nie zawsze zdaje sobie z niego sprawę. Problem chrapania może dotyczyć nawet co trzeciej osoby na świecie. Biorąc pod uwagę możliwe rozwiązania, obecnie każdy ma szansę wyeliminować chrapanie ze swojego życia, nawet bez wychodzenia z domu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat opaski Snoril poniżej zamieszczamy link kierujący bezpośrednio do oficjalnej strony producenta, gdzie znajdziecie więcej informacji o samym produkcie.