Najprostszą analogią dla stawów są zawiasy w drzwiach, ponieważ ludzkie stawy mają bardzo podobne zastosowanie a także działanie, choć oczywiście o wiele bardziej skomplikowane. Stawy łączą ze sobą kości i ścięgna, w elastyczny sposób, który umożliwia pełen zakres ruchu, pod wieloma kątami i w wielu kierunkach.
Dlatego system stawów, to kluczowe narzędzie do normalnego funkcjonowania. Od obowiązków domowych i służbowych zaczynając, przez swoją pasję, hobby i ulubioną aktywność fizyczną, aż do sportów ekstremalnych.
Niestety, tak jak większość rzeczy w ludzkim ciele, stawy wraz z czasem stają się coraz słabsze i mniej odporne na kontuzje czy uszkodzenia. To jeden z powodów, dla których poruszanie się sprawia więcej problemów starszym ludziom.
Pytanie, które sobie zadajemy to czy jesteśmy w stanie ten proces jakoś spowolnić, zatrzymać. Obecnie bardzo popularne są operacje i zabiegi fizjoterapeutyczne ratujące stawy. To jednak dość droga i czasochłonna kuracja, która często wymaga także długiego okresu rekonwalescencji.
Dlatego do tematu stawów warto podejść profilaktycznie i zadbać o nie, zanim tkanka zacznie tracić elastyczność, a proste przejście po schodach będzie sprawiać nam ból. Czy wiecie, że właśnie dieta może okazać się dużym wsparciem? Pod spodem podajemy kilka sprawdzonych sposobów, jak zabezpieczyć swoje stawy, a także zredukować ich ewentualne schorzenia, właśnie za pomocą tego co jemy.
Jedzenie a stawy
Wszyscy doskonale znamy powiedzenie, że człowiek jest tym, co je. Choć używa się go w rozumieniu metaforycznym, ma ono bardzo duże odwzorowanie w naturze. Kiedy jesteśmy młodzi, organizm posiada bardzo dużo budulca kostnego, który z łatwością przechwytuje z pożywienia.
Wraz z wiekiem jednak, tak ważne substancje jak wapń, magnez czy kolagen dający elastyczność tkance kostnej oraz stawom, stopniowo zmniejszają swoją objętość wewnątrz organizmu, który nie ma już tak dobrych zdolności samodzielnej syntezy tych elementów.
Do prawidłowego działania stawów i kości potrzebne są także inne mikroelementy oraz witaminy. Tutaj pojawia się dieta, dzięki której można zadbać o dostawy składników, których potrzebują nasze stawy do prawidłowego funkcjonowania.
To co spożywamy, może okazać się bardzo kluczowe w dbaniu o pełen zakres ruchu wszystkich części ciała, szczególnie gdy bal maturalny mamy już dawno za sobą. Czy zdołamy jednak z pożywieniem dostarczyć wszystkie ważne składniki?
Dodatkowe wsparcie
Oprócz tego co wyląduje na talerzu, warto także pomyśleć o dodatkowym wsparciu. Na rynku można znaleźć obecnie kilka naprawdę dobrych suplementów diety, pomagających w regeneracji stawów i kości.
Dobym przykładem będzie Artroser – to naturalne kapsułki, które zawierają między innymi witaminę C oraz kwas hialuronowy – substancje wspomagające szybką regenerację stawów i kości. Artroser jest bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje występowania efektów ubocznych.
Problemy ze stawami objawiają się w bardzo różny sposób, ale bardzo często dotyczą kolan. Warto wiedzieć, że w takim przypadku oprócz diety, możemy zastosować produkt taki jak Ortezan. To nowoczesna opaska wykorzystujące silne lecz bezpieczne pole magnetyczne. Ortezan przywraca odpowiednią pozycję kolana, przenika głęboko tkanki rozpoczynając proces regeneracji i stopniowo likwiduje ból.
Co jeść?
Jeżeli chodzi o samą dietę, jadłospisów może być bardzo dużo, jednakże pewne podstawowe zasady będą cechować każde danie, które wspomoże nasz organizm a także stawy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
Podstawą w diecie, jeśli myślimy o poprawie zakresów ruchowych oraz regeneracji stawów, powinny być wartości, które niesie za sobą każdy posiłek. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na zawartość witamin.
Z uwagi na to, warto włączyć do diety wiele surówek, zup czy świeżych koktajli gdzie składnikami są nieprzetworzone warzywa. Nie mniej ważne będzie również białko, roślinne lub zwierzęce, powinno znaleźć się w każdym spożywanym posiłku. Daje ono budulec i pomaga spowolnić procesy starzenia się.
Kolejna rzecz to ważne mikroelementy, takie jak wapń czy magnez, a także na przykład cynk. Możemy suplementować je za pomocą naturalnych preparatów w kapsułkach, ale powinniśmy także zwracać uwagę na pożywienie, w którym występują. W takie składniki bogate są także często wysokozmineralizowane wody.
Czego unikać?
Musimy pamiętać, że tak jak pożywienie może dostarczyć ważnych składników odżywczych, tak może je również wypłukiwać. Z uwagi na to, musimy ograniczyć przede wszystkim wszystkie przekąski zawierające tłuszcze trans czy zbyt dużą ilość soli.
Naszym stawom przysłuży się także ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, który także wypłukuje ważne minerały. Należy również dbać o prawidłową wagę ciała i odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej. Nadwaga może być obciążeniem dla stawów i kości. Polecamy także systematyczną aktywność fizyczną.
Od wielu lat zgłębia tajniki leczniczego masażu i fizjoterapii. Autorka wielu tekstów na temat szybkiej rekonwalescencji po zabiegach, a także publikacji związanych z ortopedią publikowanych na łamach polskich oraz zagranicznych portali naukowych. Prywatnie pasjonatka Jogi oraz Pilatesu.